TAKA CERA TO UTRAPIENIE

Środek twarzy tłusty, a boki raczej suche – to cera mieszana. Ten rodzaj cery występuje najczęściej. Może być wrażliwa, z widocznymi, rozszerzonymi naczynkami. Zazwyczaj twarz przetłuszcza się na środku, a policzki, skronie i okolice oczu są bardzo suche. Do tego pojawiają się rozszerzone pory z wągrami, czasami krostki.
Cera ta jest utrapieniem wielu osób, niezależnie od wieku. Najwięcej problemów mają ci, którzy pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Dopóki skóra mieszana jest zdrowa, bez zmian i wyprysków, trzeba pamiętać tylko o bardzo sumiennej pielęgnacji.
Potrzeby skóry w suchych i tłustych miejscach są inne, ale najnowsze kosmetyki do cery mieszanej są tak skonstruowane, że pochłaniają nadmiar łoju, jednocześnie nawilżają skórę i spłycają zmarszczki. Do mycia twarzy i jej przecierania tonikiem nie należy używać kosmetyków z dodatkiem alkoholu, ponieważ nasilają one łojotok i odwadniają naskórek.
Puder, bibułki i żele matujące bardzo się przydają. Pudrowe żele stworzone specjalnie dla tzw. strefy T ekspresowo ściągają pory, absorbują sebum i na długo matują błyszczący nos, czoło i brodę. Stosuje się je pod i na makijaż. Kiedy na skórze pojawiają się krostki, nie wyciskamy ich, lecz punktujemy wodą utlenioną lub specjalnymi preparatami, które mają najczęściej w składzie kwas salicylowy, drożdże, krzem, cynk.
Ta cera wymaga przede wszystkim nawilżenia. Im bardziej jest sucha, tym bardziej jest skłonna do podrażnień. Kremy mają ukoić zaczerwienienia i odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Ale, jak to cera wrażliwa, jest niezwykle wybredna i nie polubi każdego kosmetyku. Łatwiej zaakceptuje preparat zawierający niewiele składników, z minimalną ilością konserwantów, najlepiej bezzapachowy. Zanim zdecydujesz się na zakup, poproś o próbkę. Cera mieszana jak żadna inna potrzebuje najwięcej profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.
Uwaga! Cera mieszana źle reaguje na słońce, ale nie kocha też jesiennych chłodów. Wyjątkowo nie lubi mrozu. W każdym z tych okresów wymaga wyjątkowej ochrony.