Young woman watching television, rear view

Elastyczne ekrany telewizorów i smartfonów, które można zwinąć jak płócienny obraz to technologie, nad którymi pracują światowi producenci tych urządzeń. Łódzkie laboratorium testuje materiały organiczne, które są w wykorzystywane w takich wyświetlaczach. „To przejście od tradycyjnej technologii LED do technologii OLED” – mówi PAP dr Małgorzata Maciejczyk.

Jednym z najnowszych laboratoriów łódzkiego Technoparku jest Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej, które testuje materiały organiczne wykorzystywane w wyświetlaczach m.in. telewizorów, laptopów czy smartfonów.

Prowadzi też badania w zakresie optymalizacji warunków wytwarzania urządzeń z substancji organicznych oraz ich kompozytów. Można tu zaprojektować i scharakteryzować właściwości organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) stosowanych w wyświetlaczach graficznych, ogniw fotowoltaicznych oraz tranzystorów z efektem polowym.

Jak powiedziała dr Małgorzata Maciejczyk, obecnie laboratorium koncentruje się m.in. na szeroko pojętej elektronice drukowanej. „To jest przejście od tradycyjnej technologii LED do technologii OLED, czyli organicznych diod emitujących światło, które są wykorzystywane w elastycznych ekranach, które można zwijać czy smartfonach, które się wyginają i nie pękają” – wyjaśniła.

Na wyposażeniu LBiEO znajduje się system tzw. komór rękawicowych z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i aparaturą badawczą. Umożliwia on testowanie materiałów typowych dla elektroniki organicznej w warunkach gazu obojętnego, czyli pozbawionych tlenu i wilgoci. Zapewnia to najwyższą jakość wytwarzanych produktów.

Dzięki temu specjaliści mogą zweryfikować, czy dany pomysł na zastosowanie dostarczonego przez klienta materiału jest odpowiedni dla technologii EO (elektroniki organicznej) i czy rzeczywiście można wprowadzić go na rynek.

Laboratorium dysponuje także specjalistyczną drukarką strumieniową, dzięki której można wydrukować urządzenia optoelektroniczne (tranzystory) lub ich elementy.

„Drukujemy całe urządzenia albo elementy, które są wykorzystywane w optoelektronice, czyli warstwy aktywne z materiałów świecących oraz ścieżki przewodzące z materiałów zawierających np. nanosrebro. Po wyjściu z drukarki można otrzymać bazę do urządzenia bądź całe, działające już urządzenie tj. diody elektroluminescencyjne czy tranzystory” – wyjaśniła menadżer laboratorium dr inż. Sylwia Kotarba.

Źródło:Kurier PAP