ogromna ewakuacja

To już prawdziwa plaga. Polacy coraz bardziej muszą uważać na swoje pieniądze. Wszystko z powodu grasujących oszustów, którzy próbują przechwycić dostęp do naszych kont bankowych. Na taki właśnie „numer” dała nabrać się jedna z mieszkanek Warszawy. Policja zatrzymała sprawców zdarzenia i okazuje się, że pokrzywdzonych jest więcej. Co gorsza, wcale nie oznacza to, że jesteśmy już bezpieczni. W Internecie czyha na nas cała masa cyberprzestępców. Warto więc wiedzieć, jak się zabezpieczyć…

Wystarczyło kliknięcie w link, by straciła wszystkie pieniądze

„Kobieta nieświadoma zagrożenia kliknęła w otrzymany odnośnik umożliwiając tym samym sprawcom dostęp do swojego rachunku w banku i wypłatę pieniędzy” – czytamy w komunikacie, opublikowanym na oficjalnej stronie Policji.

Okazuje się, że już wcześniej o podobnym procederze ostrzegały największe banki w Polsce – z Santander Bank Polska i PKO BP na czele (pisaliśmy o tym W TYM TEKŚCIE). Jak widać, komunikaty nie dotarły jednak do wszystkich. Dlatego tak ważne jest, by regularnie pisać o niebezpieczeństwach, czyhających w Internecie na niczego świadomych klientów banków. W zagrożeniu są bowiem pieniądze, a to oznacza, że żarty się skończyły.

Policja na swojej stronie opisała, w jaki sposób przebiegał cały proceder przestępczy na przykładzie kobiety z Warszawy. To cenna wskazówka dla nas wszystkich, jak uchronić się przed oszustami.

„Wszystko zaczęło się od fałszywego linku, który sprawcy wysłali do swojej ofiary. Miał on przekierować pokrzywdzoną na stronę jednego z popularnych portali aukcyjnych. Kiedy kobieta kliknęła w otrzymany fałszywy odnośnik, udostępnił on sprawcom dostęp do wszystkich aplikacji, które pokrzywdzona miała zainstalowane na swoim telefonie, w tym także do jej konta bankowego” – czytamy na stronie policja.pl.

Dzięki temu sprawcy szybko zmienili dane na koncie kobiety i przejęli jej pieniądze. Te przelali później na konta tzw. „słupów”, by na końcu tego łańcucha, podjąć pieniądze w różnych bankomatach w odpowiednim odstępie czasu. Wszystko po to, aby nie dać się złapać. Na całe szczęście polska policja pozostała czujna. Ujęła obu mężczyzn. W tej chwili zostali zatrzymani tymczasowo na 3 miesiące, ale grozi im nawet do 10 lat odsiadki. Zwłaszcza, że prawdopodobnie kobieta nie była jedyną poszkodowaną. Na stronie policji nie czytamy natomiast, czy kobieta odzyskała pieniądze, ale jeśli nawet tak, to ma lekcję na całe życie, która jest także przestrogą dla nas wszystkich.

Jak zabezpieczyć swoje konto bankowe?

Banki czuwają nad bezpieczeństwem kont bankowych. Powiedzmy to sobie wprost. Nie ma możliwości włamania się na konto bankowe z winy banku. Jedyną furtką dla cyberprzestępców są błędy popełniane przez nas samych, wobec których instytucje bankowe są bezradne. Pod żadnym pozorem nie możemy więc powodować, że nasze pieniądze zostaną podane oszustom, jak na tacy. Jak zatem się zabezpieczyć? Przeczytaj uważnie poniższe wskazówki.

  • Żaden bank nigdy nie poprosi Cię o dane do logowania (w tym hasło!) – to najczęstsze słowa, które usłyszysz lub przeczytasz od oszustów.
  • Nie klikaj w podejrzane linki, mówiące o aktualizacji zabezpieczeń, danych, czy sprawdzeniu niepowołanego logowania na Twoje konto.
  • Pod żadnym pozorem nie ujawniaj swoich danych osobowych, jeśli nie masz pewności, że rozmawiasz z pracownikiem banku.
  • Jeżeli masz wątpliwości, przerwij rozmowę i skontaktuj się z bankiem za pośrednictwem oficjalnego numeru telefonu, by potwierdzić, że kontakt został nawiązany przez autoryzowanego pracownika.
  • W wiadomości SMS, czy e-mail zawsze sprawdzaj numer, czy adres nadawcy wiadomości! Oszuści nigdy nie kontaktują się z oficjalnych numerów telefonów, czy domeny internetowej Twojego banku.
  • Kiedy padłeś ofiarą przestępstwa – jak najszybciej poinformuj swój bank i policję. Im szybciej to zrobisz, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje pieniądze, czy dane uda się jeszcze zabezpieczyć.

źródło: mat. prasowe, policja.pl

Zobacz pozostałe interesujące tematy

Zobacz również: