Sprzedając mieszkanie, chcesz na nim jak najwięcej zarobić, kupując – masz zamiar wydać jak najmniej. Negocjacje? Owszem, ale aby wiedzieć, na czym się stoi i czy dana cena jest idealna, warto uzyskać operat szacunkowy.

Na cenę mieszkania wpływa wiele czynników. Najważniejszymi są lokalizacja, stan budynku i samego lokalu (to, czy jest nowy, czy wymaga remontu, jak bardzo podniszczone są okna, podłogi, łazienka itp.), to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, jak również jego funkcjonalność. Sprzedający nie zawsze biorą to wszystko pod uwagę i często oferują zawyżone ceny.

Podczas negocjowania umowy dobrze jest wiedzieć, ile lokal jest rzeczywiście wart. „Miarodajnym źródłem wiedzy będą dane o transakcjach zrealizowanych w okolicy. W zdobyciu tych informacji pomogą agenci nieruchomości. Można zwrócić się też do rzeczoznawcy majątkowego z prośbą o sporządzenie wyceny danego mieszkania” – mówi serwisowi infoWire.pl Agata Stradomska z sieci biur nieruchomości RE/MAX. Jeśli chcemy nabyć dany lokal, to bardzo przydatny może być także operat szacunkowy, gdyż między innymi na podstawie tego dokumentu bank określa, ile pieniędzy jest w stanie nam pożyczyć.

Czasami warto również skorzystać z wycen internetowych. „Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia te opierają się na ofertach dostępnych w okolicy, czyli – mieszkań niesprzedanych. Takie wyceny mogą być więc mylące” – zauważa rozmówczyni.

Zobacz również: