Współczesny detektyw nie poświęca godzin na czasochłonne terenowe śledzenie celów niezbędne do rozwiązania zleconej mu sprawy. Firmy detektywistyczne korzystają w tym celu ze zdobyczy nowych technologii – modułów do monitoringu GPS.

Praca detektywa wymaga dyskrecji, mobilności, gotowości do działania oraz wysokiej jakości świadczonych usług. Dlatego firmy detektywistyczne coraz chętniej sięgają po technologię monitoringu. Jest ona niezwykle precyzyjna, a dzięki coraz mniejszym nadajnikom GPS, praktycznie niewykrywalna. Mateusz Gniewek z firmy GPS Guardian odpowiedział na sześć pytań dotyczących nowych technologii w pracy detektywa.

  1. W jaki sposób lokalizatory odmieniły pracę detektywów?

Można pokusić się o stwierdzenie, że nadajniki GPS są krokiem milowym w rozwoju branży detektywistycznej. Oszczędzają masę czasu, który do tej pory pochłaniały długotrwałe i kosztowne obserwacje terenowe. Praca bez systemu monitoringu GPS jest utrudniona, bowiem zachowanie „przykrywki” wymuszało na detektywie stosowanie wielu działań prewencyjnych m.in. zmiany pojazdów, częstego przebierania się, utrzymywania odpowiedniego dystansu do obserwowanego obiektu. Ponadto każdy element obserwacji musiał być należycie zewidencjonowany.  Wszystkie powyższe zadania zostały skutecznie zastąpione nowoczesną technologią. Nadajniki GPS przekazują w czasie rzeczywistym informacje o aktualnej pozycji, prędkości, pokonanej trasie oraz wysyłają alarmy o przekroczeniu przez śledzony obiekt wyznaczonych z góry stref.

  1. Jakie korzyści dla detektywów oznacza stosowanie systemu?

Według badań przeprowadzonych wśród naszych klientów działających w sektorze detektywistycznym, najczęściej wskazywanymi zaletami są oszczędność czasu i kosztów. Te dwa elementy przekładają się na zwiększenie dostępności usług i dotarcie do nowych grup klientów. Detektywi doceniają łatwość sporządzania raportów – generowanie ewidencji tras, postojów itd. Jest to proces w pełni zautomatyzowany, w ramach którego użytkownik tylko raz wyznacza harmonogram, zakres danych oraz rodzaj formatów, a całość działań wykonywana jest przez platformę.

  1. Jak działa system?

Głównym zadaniem lokalizatorów GPS jest ustalenie pozycji za pomocą dostępnego systemu satelitarnego obsługiwanego przez moduł zamontowany w urządzeniu. Mogą to być m.in. satelity GPS i GLONASS, WASS/EGNOS. Kolejnym etapem jest zebranie i odpowiednie przetworzenie danych przez nadajnik, które następnie przekazywane są za pomocą sieci GSM do aplikacji monitoringu GPS.

Podstawowe urządzenia pozycjonujące zbierają dane takie jak: prędkość, pozycja, współrzędne, poziom naładowania baterii. Natomiast nadajniki montowane na stałe w pojeździe dodatkowo zapewnią informacje z jego magistrali informatycznej (obroty silnika, średnie spalanie czy poziom paliwa). Ponadto istnieje możliwość połączenia takich urządzeń z akcesoriami peryferyjnymi, do których należą: sondy paliwa, kamery CCTV, identyfikatory kierowcy, itd.

  1. Czy firmy detektywistyczne chętnie korzystają z takich rozwiązań?

Monitoring GPS został pewnego rodzaju atrybutem detektywa, nieodłącznym narzędziem pracy. Właściwie każda agencja umieszcza na swoich stronach informację, że posługuje się technologią GPS. Jeżeli więc „chęć korzystania z takich rozwiązań” mogłaby zostać określona za pomocą liczby detektywów, którzy korzystają z odbiorników GPS, to odpowiedzią byłoby „zdecydowane tak”. Warto wspomnieć o tym, że część rozwiązań przygotowywanych jest specjalnie z myślą o detektywach. Lokalizatory są modyfikowane w taki sposób, aby mogły sprostać najtrudniejszym zadaniom. Stąd np. nawet kilkunastokrotnie powiększone baterie, hermetyczne obudowy z magnesami czy wbudowane mikrofony.

  1. W rozwiązywaniu jakiego typu spraw sprawdza się system?

W wywiadach biznesowych i korporacyjnych, potwierdzaniu czynności i kontaktów, sprawach rodzinnych, zbieraniu materiału dowodowego, rozszyfrowaniu oszustów, nadzorze nad osobami itd. Można długo wymieniać, bo lokalizator jest tylko i aż narzędziem, które ostatecznie ma pozwolić detektywowi na rozwiązanie sprawy.

  1. Czy znane są jakieś przypadki wyjaśnienia sprawy przez detektywa dzięki systemowi?

Jakiś czas temu jedna z agencji detektywistycznych rozpracowywała szajkę złodziei okradających własną firmę. Przestępstwa dokonywali podczas postoju w dyskretnym miejscu w momencie realizacji zlecenia. Przeładowanie towaru z firmowego do podstawionego pojazdu zajmowało im kilkadziesiąt sekund. Tak ekspresowe tempo kradzieży znacznie utrudniało przyłapanie przestępców na gorącym uczynku. Rozwiązanie sprawy możliwe było dzięki wdrożeniu kompleksowego systemu GPS połączonego z kamerami CCTV – aplikacja GPS została skonfigurowana w taki sposób, aby alarmowała o wszystkich anomaliach takich jak: nieplanowane postoje, oddalenie się od ustalonej trasy i nieautoryzowane otwarcie przestrzeni ładunkowej. Agencja detektywistyczna zebrała wystarczający materiał dowodowy, aby zatrzymać złodziei.

Mateusz Gniewek,

Brand Manager GPS Guardian

Zobacz również: