LEkarz wizyta dziecko

Najnowsze raporty Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem. Zbliżający się sezon grypowy oraz rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Polsce oznaczać może, że spełnia się czarna wizja drugiej, dość potężniejszej fali COVID-19 w naszym kraju. W świetle negatywnych informacji pojawiło się też światełko w tunelu. Właśnie ogłoszony został przełom w walce z koronawirusem w Polsce. Rusza długo wyczekiwana produkcja testu, który został wynaleziony w naszym kraju.

Przełomowe wieści w sprawie walki z koronawirusem

Zacznijmy od gorszej wiadomości. Ministerstwo Zdrowia w dzisiejszym raporcie poinformowało o 1967 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To absolutny rekord. Łączna liczba zachorowań na COVID-19 zbliża się do 94 tysięcy przypadków. Największe ogniska zachorowań znajdują się w tej chwili w Małopolsce i na Mazowszu.

Dzisiejszy dzień przyniósł jednak też jeszcze jedną wiadomość. W tym przypadku mówimy o pozytywnej informacji. Polscy specjaliści w końcu ruszają z produkcją szybkiego i przede wszystkim taniego testu na obecność koronawirusa. Produkcja ma rozpocząć się już w październiku. Szybki test gwarantuje wynik pozytywny lub negatywny w ciągu zaledwie kilku minut. Co to oznacza? Że wynik na obecność koronawirusa poznamy na miejscu badania.

To niewątpliwie świetna informacja, a być może także kluczowa w walce z koronawirusem. Jeżeli pacjent dowie się już w punkcie poboru, że jest zakażony, znacznie to ograniczy dalszą emisję koronawirusa. Momentalnie będzie mógł zostać odizolowany.

Wiele ośrodków pracuje na takim testem, ale podobno my jesteśmy pierwsi na świecie – informuje Mariusz Herman, dyrektor centrum DNA w Poznaniu, które wynalazło opisywany przez nas test.

Okazuje się, że koszt jednego szybkiego testu na koronawirusa nie jest wcale aż tak drastyczny, jakby mogło się wydawać. Spoglądając zwłaszcza na to, że to nowa technologia. Z początku może on wynieść około 80 złotych, ale przy jeszcze większym rozwinięciu produkcji, będzie on znacznie tańszy.

źródło: PAP, mat. prasowe

  1. Wirusolog wyśmiał Ministerstwo Zdrowia. Coraz głośniej zastanawia się po co to wszystko
  2. Trwają poszukiwania zaginionej Joanny Felczak. Ostatni raz była widziana 20 września
  3. Co dalej z 500 plus? Twarde dane nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości
  4. Niebywałe. Unia Europejska wytyka Polakom co powinni zmienić w swoim kraju
  5. Umówiła się na randkę przez Internet. Chwilę później przeżyła chwile grozy

Zobacz również: