Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego we wrześniu 2017 roku kodowanie zagości we wszystkich polskich szkołach. Do tej zmiany chcą przygotować nauczycieli trenerzy „Mistrzów Kodowania”, którzy w minioną sobotę rozpoczęli szkolenia dla wybranych studentów z WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie.

Jako element planowanej zmiany Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i  Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało podjęcie działań na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej.  Szkoleniem polskich nauczycieli w zakresie programowania od lat zajmuje się program „Mistrzowie Kodowania”,  w ramach którego wyedukowanych zostało już ponad 3 000 nauczycieli z całej Polski.

Tym razem „Mistrzowie Kodowania” postawili sobie za cel wyposażenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w kompetencje cyfrowe oraz przygotowanie ich do prowadzenia zajęć programistycznych dla najmłodszych. Podążając za światowymi trendami zajęcia ze studentami zostaną wzbogacone o szereg ćwiczeń, gier i zabaw, które każdy nauczyciel może przeprowadzić bez użycia komputera. To właśnie tego typu rozwiązania uczą  logicznego  myślenia, skłaniają do działań kreatywnych i pracy zespołowej.

„Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w większości sami prowadzą zajęcia komputerowe dla swoich uczniów, przy czym często zgłaszają, że brakuje im wystarczającej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Te wszystkie argumenty oraz nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują na konieczność włączania komponentu programistycznego w program studiów pedagogicznych” – mówi Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska.

Podczas pilotażowego cyklu spotkań zostaną przedstawione praktyczne i teoretyczne podstawy dotyczące nauki programowania najmłodszych. Zaprezentowane zostaną również różne modele edukacyjne, uwzględniające potrzeby i możliwości dzieci oraz warunki sprzętowe szkół i przedszkoli.

Zadowolenia z dołączenia do pilotażowej edycji projektu nie kryje prof. dr hab. Julian Auleytner, Rektor WSP im. Janusza Korczaka w Warszawie.

„Cieszymy się, że studenci biorą udział w przedsięwzięciu, które doskonale wpisuje się w innowacyjny charakter działań podejmowanych przez naszą uczelnię. Projekt ten ma szansę stanowić bardzo ważny krok w procesie rozwoju nauczania i kształtowania nowoczesnych kompetencji, niezbędnych nauczycielom XXI wieku”.

Projekt składać się będzie z sześciu 90-minutowych warsztatów dla studentów edukacji wczesnoszkolnej Wydziału Nauk Społecznych WSP im. Janusza Korczaka.

 

O programie „Mistrzowie Kodowania”

Ogólnopolski program edukacyjny firmy Samsung Electronics Polska opiera się na lekcjach programowania m.in. w intuicyjnym języku Scratch. W 3. edycji programu umiejętności programistyczne pod okiem ponad 3 000 nauczycieli rozwija 100 000 dzieci z 1 300 szkół w Polsce.

Zobacz również: