Płaszcz to taki element garderoby, którego nie trzeba zmieniać, co sezon, a wręcz przeciwnie, odpowiednio dopasowany i uszyty z dobrej tkaniny płaszcz, powinien służyć przez wiele lat. Jeśli kobieta chce wybrać idealny płaszcz to najpierw musi dokładnie przeanalizować swoją sylwetkę.

 

Płaszcze damskie można łączyć ze wszystkimi rodzajami garderoby, jednak trzeba tylko dobrać sobie jego odpowiedni fason.

Rodzaje płaszczy

Wśród wszystkich rodzajów płaszczy wyróżnia się płaszcze krótkie, proste, pudełkowe, skórzane, przeciwdeszczowe, pikowane oraz puchowe. Wybór jest bardzo duży nie tylko w fasonach, ale też w kolorach, dzięki czemu kobiety czasem stają przed dylematem, ponieważ nie wiedzą, na co się powinny zdecydować.

Dobór płaszcza do sylwetki

Wśród kobiet natomiast wyróżnia się sylwetki typu: gruszka, jabłko, klepsydra, rożek oraz linijka i do takich sylwetek trzeba znaleźć najodpowiedniejszy płaszcz. Płaszcze przed kolana oraz do kolan są idealne dla osób niskich, ponieważ nie skracają optycznie. Na szczupłych i niskich osobach bardzo dobrze sprawdzą się płaszcze w stylu lat 60-tych, które są krótkie, z okrągłym kołnierzykiem tuż przy szyi. Kobiety szczupłe oraz wysokie mogą sobie pozwolić na płaszcze za kolano, a nawet do ziemi. Ważne tylko, aby długi płaszcz urozmaicony był kieszeniami, guzikami i ciekawym kołnierzem, ponieważ wtedy nadmiernie nie wydłuży sylwetki. Kobiety, które mają wąską talię doskonale ją podkreślą za pomocą płaszcza z paskiem. Panie mające figurę jabłka powinny natomiast wybierać płaszcze o prostym kroju, najlepiej w drobny wzorek. Taki płaszcz pięknie wyszczupli sylwetkę i ukryje za duży brzuch. Przy wąskich biodrach kobiety mogą pozwolić sobie na różnorodne płaszcze damskie. Najodpowiedniejsze będą takie, które nadadzą kobiecych kształtów, czyli z rozkloszowanym dołem. W przypadku takich płaszczy wskazane są nawet liczne marszczenia, zaszewki oraz kieszonek w okolicach bioder. Kiedy biodra kobiety są za duże, to płaszcz pomoże je zakamuflować. Jeśli któraś z kobiet jest posiadaczką dużego biustu, to powinna wybierać płaszcze jednorzędowe, które nie powiększą go optycznie. Idealnym rozwiązaniem jest też głęboki dekolt, ładnie przecinający i zmniejszający optycznie wielkość biustu.

Płaszcze idealne na każdą okazję

Płaszcze damskie zakłada się wtedy, kiedy temperatura na dworze zaczyna spadać. Najczęściej nosi się je w okresie jesienno zimowym, ponieważ stanowią doskonałą alternatywę dla kurtki. Jedne płaszcze są mniej, a inne bardziej eleganckie, dlatego bez problemu można je dopasować do poszczególnych okazji.

Zobacz również: