W duchu patriotycznym i w niesamowitej atmosferze hołdu pamięci bohaterów w walce o wolność. Taki był dla mieszkańców gminy Teresin czwartkowy wieczór (3.03), którzy uczestniczyli w dalszych gminnych obchodach związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym razem uroczystości miały miejsce w Szymanowie.

W tamtejszej auli Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie odbył się bowiem specjalny koncert wokalno-gitarowy poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.
Przypomnijmy, to wydarzenie stanowiło kontynuację gminnych obchodów święta państwowego nad którym Patronat Narodowy sprawuje prezydent RP Andrzej Duda. Wcześniej, pod koniec lutego, o czym pisaliśmy, w Niepokalanowie miała miejsce uroczysta Msza św., a po niej w sali św. Bonawentury wyświetlono film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, który był również obecny podczas niepokalanowskiej projekcji jego dzieła.
Koncert w Szymanowie również skupił liczną widownię, wśród której nie zabrakło m.in. władz gminy na czele z wice wójtem Markiem Jaworskim, samorządowców, duchownych i mieszkańców nie tylko Teresina, Szymanowa i okolic, bo byli też goście z sąsiednich powiatów. Na sali zasiadły też w komplecie uczennice liceum i gimnazjum Sióstr Niepokalanek, bo właśnie młodzież jest szczególnie pożądana na tego typu uroczystościach. Jako przyszłość narodu polskiego młodzi ludzie muszą poznać prawdę o historii Rzeczypospolitej, o bohaterach, o których milczano przez dziesięciolecia, a którzy teraz stają się wzorcem patriotyzmu.
Koncert zatytułowany „Podziemna Armia Powraca” stanowił hołd dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. To oni uparcie i heroicznie stanęli do walki o wolną Ojczyznę okupowaną wówczas przez sowieckich komunistów, którzy przejęli władzę po drugiej wojnie światowej. To oni nie złożyli broni, i choć ginęli to nie przegrali, bo pamięć o Wyklętych jest w nas. Przypominali o tym artyści – Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk prezentując repertuar dość mocny, ale szczery i wzruszający. Poszczególne utwory poprzedzane były dramatycznymi opowieściami o polskich herosach tamtych czasów. Obaj panowie starali się ukazać losy Żołnierzy Wyklętych z różnych perspektyw. Publiczność wysłuchała ich koncertu w zupełniej ciszy, tym razem brawa usłyszeliśmy jedynie po zakończeniu programu. Były wyrazem uznania zarówno dla artystów jak i dla bohaterów ich utworów. Piosenkarz, poeta, kompozytor i publicysta – Leszek Czajkowski dość często nazywany jest „bardem polskiej prawicy”. Płyta Pawła Piekarczyka „Piosenki z wilczych tropów”, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, to jedna z najlepiej zaprezentowanych muzycznie historii niepodległościowego, powojennego podziemia. Obaj artyści w swojej scenicznej pracy nawiązują m.in. do twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Ich koncert w Szymanowie z pewnością na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Był idealnym zwieńczeniem tegorocznych gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem koncertu były siostry niepokalanki ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Szymanowie.

Marcin Odolczyk
1a

Zobacz również: