Australijskie media donoszą o wirusie przenoszonym przez nietoperza. foto: sozosfera.pl

Australijski Departament Kontroli Chorób Zakaźnych Departamentu Zdrowia i Dobrostanu wydał ostrzeżenie ws. wirusa przenoszonego przez nietoperze o nazwie Lyssawirus. Jak wynika z medialnych doniesień, mimo małego występowania, jest to duże zagrożenie dla ludzi.

Według internetowych źródeł lyssawirus to rodzaj wirusów RNA z rodziny Rhabdoviridae, rząd Mononegavirales. Ssaki, w tym ludzie, mogą służyć jako naturalni żywiciele. Rodzaj Lyssavirus obejmuje wirusa wścieklizny tradycyjnie związanego z tą chorobą.

Choroba wywołana lussawirusem w przypadku ludzi jest bardzo rzadka, ale śmiertelna. Szacuje się, że 1% nietoperzy są nosicielami wirusa. Warto jednak dodać, że może on byc przenoszony również przez zwierzęta domowe.

Zakażenie Lyssawirusem wywołuje paraliż i drgawki. Do profilaktyki należy przede wszystkim szczepionka. Władze Australii apelują o większą ostrożność i zgłaszanie każdego przypadku kontaktu ze ssakiem do lekarzy.

Lyssawirus wykryty na południu kraju

Według informacji przekazanych przez portal poinformowani.pl w ostatnim czasie odnotowano 2 przypadki bezpośredniego kontaktu ludzi z ssakami będącymi nosicielami lyssawirusa. Oba epizody miały miejsce w mieście na południu kraju Adelaide u specjalnych opiekunów miejscowej fauny. Obie osoby zostały natychmiast zaszczepione.

Dotąd potwierdzono jedynie 3 przypadki ABLV u u ludzi i wszystkie te przypadki były śmiertelne. W 1996 roku jeden z opiekunów został podrapany przez nietoperza. Około 4 tygodnie później pojawiły się pierwsze objawy choroby, zaś kolejne 20 dni później mężczyzna zmarł. Drugi przypadek miał miejsce w tym samym roku w stanie Queensland. Wówczas inkubacja choroby kobiety trwała 27 miesięcy. Ostatnim przypadkiem był 8-letni chłopiec, również zadrapany przez nietoperza. Zmarł w 2013 roku.

źródło: poinformowani.pl

  1. Afera w Dubaju. Rząd emiratów podjął decyzję o deportacji
  2. Lekarze w ciężkim szoku. Chłopczyk urodził się z trzema… penisami
  3. Włochy: kobieta skoczyła z mostu, na rękach miała półtorarocznego synka
  4. Hiszpania: wybuchły zamieszki po aresztowaniu katalońskiego rapera
  5. Właśnie wykryto nowy wariant koronawirusa. Szczegóły nie napawają optymizmem

Zobacz również: