Andrzej Duda
fot. Radek Pietruszka, PAP

Stało się to, o czym spekulowano od pewnego czasu. Andrzej Duda postawił się Jarosławowi Kaczyńskiemu i kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości. Zastosował weto wobec jednej z kluczowych ustaw. Czy to poróżni prezydenta i rząd? 

Andrzej Duda zawetował ustawę

Wielu obserwatorów sceny politycznej przeciera oczy ze zdziwienia. Do tej pory Andrzej Duda i Prawo i Sprawiedliwość szli ramię w ramię. Teraz ich drogi, jakby się rozeszły. Wszystko za sprawą zawetowania ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kierownictwo PiS, według doniesień medialnych jest wściekłe na Dudę.

„Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o działach administracji rządowej” – poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. „Zmiany w prawie dotyczą m.in. włączenia do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu oraz wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu” – dodaje Polsat News.

ZOBACZ TAKŻE: Piaseczny popłynął z alkoholem. Wulgarne nagranie podbija internet

O olbrzymim niepokoju w Prawie i Sprawiedliwości donosi z kolei portal Wirtualna Polska. „Kierownictwo jest mocno zdenerwowane na prezydenta Dudę” – czytamy na jego łamach.

Również Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości jest zdziwiony, że Andrzej Duda wybrał weto. „Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta. Regulacja jest czysto techniczna. Ale takie jest prawo pana prezydenta. Jeżeli chodzi o dalsze decyzje – będziemy je konsultować wewnątrz ugrupowania” – przyznał Sobolewski.

Wszyscy zastanawiają się, jaką teraz decyzję podejmie kierownictwo PiS? Czy rząd będzie starał się przeforsować ustawę czy jednak odpuści? Oraz co najważniejsze, czy dzisiejsze weto to pierwszy krok w kierunku tego, aby Andrzej Duda uniezależnił się od Prawa i Sprawiedliwości? Wielu twierdzi, że to koniec przyjaźni prezydenta z rządem. Choć iskrzyło już wcześniej, to po raz pierwszy widzimy aż taką różnicę zdań.

„Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień, ale co legło u podstaw tej decyzji, jest dla nas niezrozumiałe. To czysto techniczna ustawa organizująca prace rządu, nic więcej” – komentuje dla PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel.

źródło: Polsat News, mat. prasowe, Wirtualna Polska, PAP

POPULARNE TERAZ:

  1. Spełnia się czarny sen Kaczyńskiego. Dramatyczne wyniki sondażu
  2. Maleńczuk przeprasza za Polskę. Chciał emigrować, teraz mówi o wojnie o nasz kraj
  3. Mocne słowa Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec ostrzega swoich rodaków i ludzi na świecie

Zobacz również: