Źródło: PAP / Radek Pietruszka

Jarosław Kaczyński na pewno nie może spoglądać z optymizmem w przyszłość. O ile ostatni Strajk Kobiet i wydarzenia wokół tzw. „piątki Kaczyńskiego” nie wstrząsnęły nazbyt zaufaniem Polaków do Prawa i Sprawiedliwości to teraz, wszystko wygląda na to, że sytuacja zaczyna się diametralnie zmieniać. Kaczyńskiemu władza zaczyna wymykać się z rąk. Wyniki najnowszego sondażu są dla niego z pewnością szokujące.

Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość tracą poparcie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości atakowany jest z lewa i prawa. Przeciwnicy PiS-u wytykają rządzącym złą strategię walki z koronawirusem czy błędy w Narodowym Programie Szczepień. Wydaje się, że właśnie te dwa aspekty są kluczowe w kontekście spadającego zaufania Polaków do rządu.

Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć. Najnowszy sondaż wskazuje już nie tylko, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości gigantycznie topnieje, poprzez co PiS nie ma szans w przyszłych wyborach na samodzielne rządzenie, ale też, że Koalicja Obywatelska odrabia straty prawie, że z prędkością światła. A to może oznaczać jedno – że Jarosław Kaczyński zmuszony będzie oddać władzę.

Sondaż poparcia dla partii politycznych w dniach od 1 do 5 stycznia przeprowadziła pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Wyszło z niego, że aktualne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości waha się w granicach 33%. To o 2% mniej, niż wcześniej. Jarosław Kaczyński może czuć się zaniepokojony, a ma się nad czym głowić – bo nie dość, że spada poparcie dla PiS, to rośnie zaufanie dla Koalicji Obywatelskiej. W tej chwili głos na Koalicję Obywatelską oddałoby 29% badanych, co oznacza wzrost poparcia aż o 4% w stosunku do poprzedniego badania.

ZOBACZ TAKŻE: Mocne słowa Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec ostrzega swoich rodaków i ludzi na świecie

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oprócz PiS i KO weszłaby także Lewica (12%) oraz Konfederacja (9%). Poza parlamentem znalazłyby się zarówno Polskie Stronnictwo Ludowe, jak i Kukiz, na oba ugrupowania chce zagłosować 4% badanych. W przytoczonym sondażu nie uwzględniono „Polski 2050” Szymona Hołowni, która według innego badania dla wPolityce.pl może liczyć nawet na 19% poparcie, które podbierze w dużej mierze Koalicji Obywatelskiej. Wejście do polityki Szymona Hołownia nie poprawi więc sytuacji, w której znalazł się Jarosław Kaczyński.

źródło: wPolityce.pl

POLECANY TEMAT: Rydzyk otrzymał kolejne 60 milionów. Prezent noworoczny od rządu

Zobacz również: