wojna na Ukrainie

Dzisiejsze późne popołudnie mija pod znakiem ostrzeżenia publicznego, wydanego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi w nim o popularny ser, w którym składzie stwierdzono nieprawidłowości. Sanepid bije na alarm, że nie wolno spożywać tego produktu.

GIS ostrzega: bakteria Listeria monocytogenes w serze

W ostrzeżeniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy, że służby sanitarne wykryły bakterię Listeria monocytogenes w serze góralskim: Mała Gałka Wędzona Balser, 180 g.

Bakterię zdiagnozowano we wszystkich pięciu przebadanych próbkach produktu. Spożycie zanieczyszczonej żywności – w tym przypadku sera góralskiego – może prowadzić do listeriozy. To choroba, która w skrajnych przypadkach może charakteryzować się poważnymi problemami zdrowotnymi. Najczęściej są to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, biegunka czy wymioty. Do bardziej ostrego przebiegu listeriozy oprócz nasilonych objawów wcześniej wymienionych dolegliwości, zalicza się także przeczulice, splątanie, zaburzenia równowagi, drgawki czy nawet światłowstręt.

Jaki konkretnie produkt wycofał Główny Inspektorat Sanitarny?

Produkt: Ser góralski Mała Gałka Wędzona Balser, 180 g,
Numer partii: 12080,
Data minimalnej trwałości: 06.02.2021,
Producent: PPHU „Balser” Marian Górz, Wróblówka 102B, 34- 470 Czarny Dunajec, weterynaryjny numer identyfikacyjny 12111604.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

W komunikacie GIS-u znajdziemy także zalecenia – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i konsumentów.

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji administracyjnej nakazującą poprawę wszystkich zidentyfikowanych nieprawidłowości w zakładzie produkcyjnym oraz przedstawienia pisemnego udokumentowania działań podjętych przez zakład w celu znalezienia i wyeliminowania przez zakład źródła zanieczyszczenia wyprodukowanego produktu” – czytamy.

GRZEJE TERAZ: Atak zimy w Polsce. Temperatura spadnie rekordowo poniżej zera. Wiadomo, kiedy

Producent już wycofuje produkt z półek sklepowych oraz informuje o skarżeniu bakterią. Niemniej jednak, jeśli zdążyłeś/aś już kupić wspomniany ser góralski, pod żadnym pozorem go nie jedz.

„Jeśli ten produkt został już spożyty, a po spożyciu wystąpiły objawy choroby, należy skontaktować się z lekarzem” – alarmuje GIS.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

ZOBACZ TAKŻE

  1. Piotr Żyła znów rozbawił do łez. Zrobił to przed kamerami, poszło na żywo
  2. Tragedia pod osłoną nocy. Nie żyje 17-latka, cztery młode osoby walczą o życie
  3. Tak wygląda dom Maryli Rodowicz. Wnętrza robią piorunujące wrażenie
  4. Kolejni aktorzy zaszczepieni poza kolejką. Padły cztery nazwiska
  5. Maleńczuk przeprasza za Polskę. Chciał emigrować, teraz mówi o wojnie o nasz kraj

Zobacz również: