Jarosław Kaczyński (PiS)

Wygląda na to, że Jarosławowi Kaczyńskiemu zaczyna się palić grunt pod nogami. Mówiąc dosadniej, władza zaczyna wymykać się z rąk Prezesa PiS jak i całej Zjednoczonej Prawicy. Czy wkrótce dojdzie do wstrząsu na polskiej scenie politycznej?

Tak źle dla PiS jeszcze nie było

Kryzys związany z koronawirusem, piątka dla zwierząt, wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji – to wszystko, ale nie tylko, powoduje, że notowania PiS idą drastycznie w dół. W partii, a właściwie w Zjednoczonej Prawicy dochodzi do coraz większych starć. O swoje dopominają się już nie tylko Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, ale także posłowie, którzy głosowali przeciwko piątce dla zwierząt.

Najnowsze badanie CBOS pokazuje, że PiS podzielony wewnętrznymi sporami może liczyć już tylko na 33 procentowe poparcie Polaków. Niebezpiecznie do partii rządzącej zbliżyła się Platforma Obywatelska, a w sondażach szybuje także partia Szymona Hołowni. Co to oznacza dla Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości?

Ano jedno. Jeśli Zjednoczona Prawica się rozpadnie, to nieuniknione wydaje się być rozpisanie wcześniejszych wyborów. Wspominał o tym nawet w jednym z wywiadów Jan Krzysztof Ardanowski. Były minister rolnictwa stanie prawdopodobnie na czele grupy rozbitków, która po odejściu z PiS utworzy swoje koło lub klub parlamentarny.

Wcześniejsze wybory oznaczają dla Prawa i Sprawiedliwości pożegnanie się z władzą. Politolodzy nie mają dobrych prognoz dla Kaczyńskiego. Pogłębiający się kryzys gospodarczy spowoduje, że PiS w sondażach będzie traciło, a opozycja staje się coraz silniejsza.

Kaczyński zagoniony pod ścianę, co zrobi?

Co teraz pozostało Kaczyńskiemu? Wydaje się, że utrzymanie się przy władzy za wszelką cenę. Jeśli rzeczywiście ze Zjednoczonej Prawicy odpłynie część posłów, to Kaczyński może próbować rządzić z Morawieckim w mniejszościowym rządzie i liczyć na wsparcie tych posłów spoza już struktur partii i koalicji.

Sondaż CBOS pokazuje jeszcze jedną, tragiczną dla Prawa i Sprawiedliwości wiadomość. 52% badanych źle ocenia Mateusza Morawieckiego i jego gabinet. 

Bądź, co bądź, sytuacja jest patowa i zdaje się, że Prawo i Sprawiedliwość jest coraz bardziej zagonione pod ścianę. Powoli zaczynają triumfować przeciwnicy polityczni Kaczyńskiego, którzy wieszczą rychły upadek obozu rządzącego. Z drugiej strony, Jarosław Kaczyński już nie z takich opresji wychodził. Zapowiadają się emocjonujące tygodnie na polskiej scenie politycznej.

  1. Te kobiety przesadziły z powiększaniem ust. Ale wiocha, tylko się śmiać (ZDJĘCIA)
  2. Zakpił z Wiadomości TVP. Jego film bije rekordy popularności (WIDEO)
  3. Książę Karol poniżony przez Meghan Markle i Harry’ego. Podłość to mało powiedziane
  4. Kaja Godek starła się ze Śmiszkiem i Gozdyrą. Wszystko na antenie Polsat News

Zobacz również: