Rasistowski atak na polskich nastolatków w Szkocji

0

 

Szkocka policja poinformowała o motywowanym nienawiścią na tle narodowościowym ataku na dwóch Polaków, do którego doszło w sobotę w Edynburgu. Jeden z nich, 19-latek, został dotkliwie pobity przez grupę nastolatków, w wyniku czego z obrażeniami trafił do miejscowego szpitala.

Według policji do zajścia doszło w dzielnicy Davidson’s Mains na północnym zachodzie Edynburgu. Dwóch Polaków w wieku 19 i 20 lat wysiadło wraz z 20-letnią znajomą z autobusu, gdy zaczepiła ich grupa około 10 nastolatków.

Nastolatkowie wyzywali obu mężczyzn ze względu na ich narodowość, po czym doszło do starcia. W trakcie konfrontacji 19-letni Polak został uderzony od tyłu, po czym upadł na ziemię i otrzymał kolejne ciosy. Stwierdzono u niego m.in. poważne obrażenia twarzy; wymagał leczenia szpitalnego.

Policja wciąż próbuje ustalić, kto był sprawcą ataku.

Posterunkowy Gavin Howat z lokalnej komendy policji podkreślił, że oprócz poważnej napaści ofiara i jego przyjaciel stali się przedmiotem ataku na tle narodowościowym. – Nie będziemy tolerowali takich przestępstw – zapewnił.

Atak na obywateli Polski przebywających na wyspach może być pokłosiem wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej i wzrastających tendencji wśród lokalnej społeczności do okazywania agresji na migrantach z krajów UE.

– Polacy mogą znowu stać się celem aktów nienawiści, które ujawniają ukrywane resentymenty i napięcia przeciwko imigrantom – ostrzegła Barbara Drozdowicz ze wspierającej Polaków organizacji pomocowej East European Resource Centre.

Jak dodała, „wciąż brakuje programów i mechanizmów, które pomógłby ochronić polską społeczność”.

źródło: PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ