O ex-presidente Lula da Silva se reúne com as bancadas do PT no Senado e na Câmara (Valter Campanato/Agência Brasil)

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odbywa karę 12. lat więzienia za korupcję, jednak to nie powstrzymało brazylijskiej stacji telewizyjnej przed zatrudnieniem go jako komentatora Mistrzostw Świata 2018 – podał portal news24.

To nie jest żart”, powiedział Jose Trajano, gospodarz codziennego programu sieci VTV w Sao Paulo, w którym będą prezentowane komentarze byłego prezydenta (2003-2010).

Trajano poinformował o współpracy na Facebooku. Lula „zapisze swoje wrażenia i prześle je nam, a my umieścimy je na ekranie, w cudzysłowie i odczytamy na antenie” – wyjaśnił Trajano.

Pomimo iż przebywa w więzieniu, Lula cieszy się bardzo dużą popularnością.

 Pierwszy komentarz byłego prezydenta ukaże się w poniedziałek, dzień po pierwszym meczu, który reprezentacja Brazylii rozegra ze Szwajcarią.

 Jeszcze zanim został uwięziony, Lula powiedział AFP w marcu, że jest optymistą, co do szans reprezentacji Brazylii na zdobycie mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji.

 – Reprezentacja Brazylii jest ambitna, mamy dobrego trenera, zrównoważony zespół i zawodników z dobrym międzynarodowym doświadczeniem – powiedział Lula.

Lula został uwięziony 7 kwietnia i odbywa 12-letni wyrok za przyjęcie łapówki. 72-letni były prezydent podkreśla swoją niewinność i twierdzi, że uwięzienie ma podtekst polityczny.

Pod koniec stycznia sąd apelacyjny w Porto Alegre zatwierdził wyrok sądu pierwszej instancji, uznający 72-letniego Lulę da Silva za winnego korupcji i prania pieniędzy. Sąd podwyższył karę 9 i pół roku pozbawienia wolności do 12 lat i jednego miesiąca. Chodziło o przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 3,7 mln reali (1,06 mln euro), w tym trzypoziomowego apartamentu w nadmorskim kurorcie, od ciągnącego zyski z zamówień publicznych koncernu budowlanego OAS.

Źródło: PAP

 

Zobacz również: