Argentyna ze względów politycznych odwołała sparing w Izraelu

0

W sobotę, 9 czerwca argentyńscy piłkarze mieli się zmierzyć z reprezentacją Izraela w Jerozolimie. To miał być ostatni sparing „Albicelestes” przed startem w mistrzostwach świata. Do meczu jednak nie dojdzie. Zadecydowały o tym względy polityczne.

Tysiące osób torpedowało piłkarzy z Argentyny, tamtejszy związek piłkarski, a także FIFĘ wiadomościami, które nawoływały do odwołania spotkania ze względu na zabicie przez siły izraelskie dziesiątek Palestyńczyków, którzy w okolicach granicy palestyńsko-izraelskiej protestowały przeciwko otwarciu ambasady amerykańskiej w Jerozolimie oraz okupacji tego miasta. Według amerykańskich mediów w wiadomościach do piłkarzy pojawiły się też pogróżki.
W końcu zrobili to, co powinni – skomentował decyzję Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej Gonzalo Higuain, napastnik reprezentacji. Tym samym zawodnik potwierdził informację, która od kilku godzin krążyła w izraelskich mediach.

Shakira odwołała koncert w Izraelu! Ze względu na łamanie praw człowieka i apartheid

Jak podał argentyński dziennik „Clarin”, związek martwił się również o bezpieczeństwo piłkarzy podczas meczu.

Według informacji „The Times of Israel”, po usłyszeniu wiadomości o odwołaniu spotkania prezydent Izraela Benjamin Netanjahu zadzwonił do prezydenta Argentyny, aby zachęcić go do interwencji w tej sprawie.

Na stronie Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej można przeczytać wtorkową wypowiedź szefa tej organizacji, który zadeklarował, że „jeśli Argentyna będzie dążyła do rozegrania meczu w Jerozolimie, to my (Palestyńska Federacja Piłkarska – przyp. autor) rozpoczniemy ogólnoświatową kampanię przeciwko kandydaturze Argentyny na gospodarza mistrzostw świata w 2030 roku”.

Ponadto Jibril Rajoub zachęcał arabskich kibiców, by palili koszulki argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, jeśli Argentyna zdecyduje się na rozegranie sparingu w Jerozolimie. Szef PFP w piśmie do swojego argentyńskiego odpowiednika zapewniał, że Izrael wykorzystuje spotkanie do celów politycznych – podaje Reuters.

Dla Palestyńczyków odwołanie meczu jest dużym politycznym zwycięstwem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ