Ksiądz katolicki, który od 10 lat wykonuje egzorcyzmy, mówi, że popyt na egzorcystów wzrasta, ponieważ coraz więcej duchownych przekonuje się, że diabeł jest prawdziwy i musi zostać zwalczony.

– Chrystus był pierwszym egzorcystą – mówi ksiądz César Truqui, meksykański ksiądz z siedzibą w Szwajcarii.  – Siła wyrzucania demonów była jednym ze znaków, że chrześcijaństwo jest prawdziwą religią.

Obecność diabła staje się oczywista, powiedział kapłan, kiedy człowiek robi to, co niemożliwe np. dokonywanie wyczynów nadludzkiej siły lub nagle mówi po hebrajsku lub chińsku, mimo że nigdy nie uczył się tych języków. Niektórzy ujawniają wiedzę o „sekretnych rzeczach”. Ludzie, którzy są opętani, mogą być przytłoczeni uczuciem dyskomfortu, gdy są w miejscach kultu, powiedział kapłan.

W jednym konkretnym przypadku cytowanym przez kapłana diabeł przemówił do niego bezpośrednio. Opętana osoba powiedziała: – Jestem księciem tego świata, jestem Szatanem!

Ojciec Truqui pracował przez cztery lata jako asystent zmarłego ojca Gabriele Amortha, jednego z najsławniejszych egzorcystów ubiegłego wieku, który podczas swoich lat posługi rzekomo wykonał około 100 000 egzorcyzmów.

Od poniedziałku ksiądz przeprowadzi Rzymie kursu egzorcyzmów dla księży i ​​osób świeckich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o demonicznej działalności i sposobach jej zwalczania. Coroczny kurs oferowany przez Instytut Sacerdos, zatytułowany „Egzorcyzm i modlitwa wyzwolenia”, ma już 13 lat i co roku przyciąga setki studentów.

Kurs odbywa się na Uniwersytecie Regina Apostolorum w Rzymie i obejmuje mówców, w tym urzędników Watykanu, egzorcystów, psychologów, lekarzy i innych ekspertów.

Uniwersytet jest pionierem w tej dziedzinie, będąc pierwszą instytucją, która oferuje taki program od 2006 roku. Kurs egzorcyzmów przyciąga studentów z różnych środowisk, w tym księży, zakonników, duszpasterzy, nauczycieli i lekarzy.

W zeszłym miesiącu, popyt na egzorcystów we Włoszech w ostatnich latach potroił się, osiągając prawie pół miliona zgłoszeń rocznie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego sycylijski egzorcysta, ojciec Benigno Palilla, powiedział, że coraz więcej Włochów angażuje się w okultystyczne działania, które często służą jako brama prowadząca do demonów.

Około 25 procent dorosłej populacji Włoch regularnie odwiedza astrologów oraz wróżki i właśnie tego rodzaju działania, jak powiedział ojciec Palilla, „otwierają drzwi diabłu i do opętania”.

Cytując ekspertów w tej dziedzinie, Radio Watykańskie stwierdziło, że diaboliczne zjawisko „gwałtownie się podnosi”.

W nowym liście do nauczania, opublikowanym w tym tygodniu, papież Franciszek powiedział, że „złośliwa moc” szatana jest zawsze pośród nas i „zatruwa nas jadem nienawiści, spustoszenia, zazdrości i występku”.