Pierwszy w Polsce sąd za prywatne pieniądze wybudowano w Nowym Sączu

1

W tym tygodniu zostanie oddana do użytku nowa siedziba sądu rejonowego w Nowym Sączu, którą wybudował za swoje pieniądze prywatny inwestor.

Inwestycja została zrealizowana przy użyciu tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym przypadku polega ona na tym, że francuska grupa Vinci wybudowała za swoje pieniądze nowy gmach nowosądeckiego sądu. Teraz zaś przez 20 lat będzie pobierała od sądu opłatę za jego użytkowanie, utrzymanie i zarządzanie nim (po tym okresie sąd przejmie ten budynek na własność).

Dlaczego sąd zdecydował się na takie rozwiązanie? Dlatego, że dzięki niemu nie musiał w ogóle zajmować się budową nowej siedziby, poruczając to zadanie firmie wyspecjalizowanej w prowadzeniu inwestycji budowlanych. To miało skrócić i ułatwić tę budowę, ale też obniżyć jej koszt. Po drugie koszty budowy nowej siedziby sądu rozłożą się na wiele lat. Po trzecie sąd nie będzie musiał sam zarządzać swym budynkiem i utrzymywać go, a zajmie się tym firma, która także w tym jest wyspecjalizowana, będzie to robić bardziej profesjonalnie i efektywniej.

Nowa siedziba sądu rejonowego w Nowym Sączu to pierwszy gmach sądowy w Polsce, wybudowany za prywatne pieniądze. Jego budowa trwała niecałe dwa lata – 20 miesięcy. Obiekt ma 4 kondygnacje, 8 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 14 sal rozpraw (w tym jedną przystosowaną do procesów osób szczególnie niebezpiecznych). Będzie to jedna z najnowocześniejszych siedzib sądów w naszym kraju.

jmk/Kurier PAP

1 KOMENTARZ

  1. Dziękujemy ci kochana Prawa i Sprawiedliwa Partio za bałagan w szkolnicwie, za bałagan w służbie zdrowia, za bałagan w armii (i jeszcze w wielu innych dziedzinach). To czego Patforma nie popsuła gnuśnością i konformizmem, PiS popsuje swoją gorliwą głupotą i nieskończoną pychą. Są tu np. na śląsku szpitale specjalistyczne znane i uznane które nie weszły do sieci szpitali i które muszą walczyć o kontrakty.. ich zabiegi przejęły dużo gorzej przygotowane do tego szpitale ogólne, które do tej sieci weszły.. Z kolei prywatne placówki przeprowadzające specjalistyczne zabiegi (np. operacje okulistyczne) zostały zupełnie pozbawione dostępu do kontraktów i pacjenci są skazani na państwową służbę zdrowia lub płacenie z własnej kieszeni. Czy od lat 90tych było w Polsce gorzej?.. Niektórzy mogą tego nie widzieć, niektórym szczęście sprzyja i bezdomni rozdają im drogie samochody.. ale kto patrzy trzeźwym okiem, ten nie może nie dostrzec, że cała ta patriotyczno kościelna, prawa i sprawiedliwa otoczka jest jedynie fasadą za którą kryje się sterta brudów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ