Urodziła dziecko w trumnie

0

We Włoszech naukowcy znaleźli szkielet kobiety, która urodziła dziecko po śmierci. To znalezisko zostało opisane w czasopiśmie World Neurosurgery.

Szczątki kobiety znaleziono w mieście Imola w prowincji Bolonia. Kobieta zmarła w VII-VIII  wieku, miała 25-35 lat i była w 38 tygodniu ciąży. Główka płodu i ciało znajdowały się między udami kobiety, a nogi — w okolicach miednicy.

Prawdopodobnie był to „pośmiertny poród”. W tych rzadkich przypadkach płód z macicy matki przez drogi porodowe wypierają gazy zgromadzone w jamie brzusznej w wyniku gnicia. W odróżnieniu od naturalnego porodu szyjka macicy po śmierci nie otwiera się, dlatego pod presją gazu po prostu rozrywa macicę, przedostając się do waginy.

Kolejnym interesującym elementem jest otwór w czaszce kobiety najwyraźniej wywiercony w medycznych. Po operacji kobieta przez jakiś czas żyła. Badacze przypuszczają, że otwór wywiercono w celu pozbycia się preeklampsji, jednym z głównych objawów której jest duży skok ciśnienia. Najwyraźniej lekarze postanowili przeprowadzić trepanację, by obniżyć ciśnienie. Bez względu na przeprowadzone leczenie lub z jego powodu kobieta zmarła.

ens

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ