Chiny zabroniły używania litery „N” oraz szeregu książek George’a Orwella a także wielu słów i sformułowań. W Internecie wprowadzono ogromne ograniczenia.

Zapowiedź zniesienia limitu dwóch kadencji dla przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej wywołała falę krytyki wśród chińskich internautów, którzy zaczęli dawać wyraz swojemu niezadowoleniu w serwisach społecznościowych.

W tym momencie do działań przystąpiła chińska cenzura, która zaczęła umieszczać takie określenia jak „emigracja”, „dożywotnie (sprawowanie władzy)” i „nie zgadzam się” na liście określeń tymczasowo zakazanych w sieci.

Zgodnie z listą opracowaną przez witrynę China Digital Times , wyszukiwane hasła blokowane w serwisie Weibo na chińskim Twitterze zawierały m.in. sformułowania:

– „Dziesięć tysięcy lat” (万岁), czyli sposób, w jaki Chińczycy mówią: „Niech żyje!” lub „Viva!”

– „Nie zgadzam się” (不 同意)

– „Xi Zedong” (习 泽 东) – hybryda imion Xi i przewodniczącego Mao Zedonga

– „Shameless” (不要脸)

– „Dożywotni” (终身)

„Kult jednostki” (个人 崇拜)

– „Nieśmiertelność” (长生不老)

Nazwa dynasti Yuan Shikai, która bezskutecznie próbowała przywrócić monarchę w Chinach , została również zakazana, podobnie jak tytuły dwóch książek George’a Orwella, 1984 i Farma Zwierzęca” Mniej jasne jest, dlaczego cenzorzy kwestionowali literę „N”.

Prof. Victor Mair, ekspert ds. Chin na Uniwersytecie w Pensylwanii napisał na blogu, że prawdopodobnie władze obawiały się, iż „N” będzie wykorzystywane jako element równania „n kadencji na urzędzie”, gdzie „n może być większe od dwóch”.

Inni sugerowali, że N może być po prostu równoważnikiem słowa „Nie”.

W Chinach litery tej używa się jako oznaczenia niewiadomej w działaniach matematycznych (odpowiednik naszego „X”) i – prawdopodobnie – obawiano się, że internauci wykorzystają ten symbol do skrytykowania planów Komunistycznej Partii Chin, która chce znieść limit dwóch kadencji dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej – co umożliwiłoby bezterminowe sprawowanie władzy przez rządzącego obecnie krajem Xi Jinpinga.

Co ciekawe w chińskim Internecie cenzurą objęto również rysunki przedstawiające Kubusia Puchatka, w którym kpiący z Xi Jinpinga internauci dopatrywali się podobieństw do polityka rządzącego Chinami.

eps/rp