Facebook przyznał, że obecnie usuwa konta użytkowników na zlecenie rządu Izraela. Dziennikarz Glenn Greenwald odkrył dowody, że szefowie Facebooka potajemnie spotykają się z przedstawicielami rządu izraelskiego, aby ustalić, które konta Palestyńczyków na Facebooku powinny zostać usunięte z powodu, że stanowiły „podżeganie do nienawisci”.

Spotkania te były nadzorowane przez jednego z najbardziej ekstremistycznych i autorytarnych izraelskich urzędników, ministra sprawiedliwości Ayelet Shaked . Nastąpiło to po tym, jak Izrael zagroził Facebookowi, że jego w przypadku nieprzestrzegania izraelskich nakazów usunięcia kont spowoduje uchwalenie przepisów, które  będą nakładały na Facebooka, surowe kary lub mogą nawet doprowadzić do jego zablokowania w tym kraju.

Od tego czasu Facebook cenzuruje  aktywistów palestyńskich, którzy protestują przeciwko trwającej od dziesięcioleci, nielegalnej izraelskiej okupacji. Co znamienne,  izraelscy urzędnicy publicznie chwalili się tym, jak posłuszny jest Facebook, jeśli chodzi o izraelskie rozkazy cenzury.

 

Zobacz również: