Jestem zwolennikiem przeprowadzania referendów w sprawie włączania do metropolii warszawskiej okolicznych gmin – powiedział  poseł PiS Jacek Sasin.

Sasin był pytany w TVN24, czy po niedzielnym referendum w Legionowie, dotyczącym propozycji włączenia miasta do metropolii warszawskiej, odbędą się podobne referenda również w innych podwarszawskich gminach. „Ja jestem zwolennikiem referendów” – odparł.

Dopytywany, kto w Prawie i Sprawiedliwości jest przeciwnikiem referendów, powiedział, że dyskusja na ten temat jeszcze się nie odbyła. „Nie potrafię powiedzieć (kto jest przeciwnikiem – PAP), ponieważ jeszcze tego nie przedyskutowaliśmy. Ta dyskusja jest przed nami” – zaznaczył.

Zdaniem Sasina, władze Legionowa przekazywały nieprawdziwe informacje w kampanii poprzedzającej referendum. „Władze samorządowe mają swoje zadania. Tym zadaniem jest w przypadku takiego referendum dostarczyć obywatelom rzetelną informację i z tego władze samorządowe Legionowa się nie wywiązały, tylko stanęły po jednej stronie politycznego sporu” – powiedział.

„Władze Legionowa rozprowadzały do mieszkańców przed tym referendum ulotkę (…), która pokazuje dziesięć punktów, dlaczego trzeba odrzucić ten projekt czy pomysł metropolii warszawskiej. W tych dziesięciu punktach jest nieprawda” – podkreślił poseł PiS.

Pytany, dlaczego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zakwestionował uchwałę Rady Warszawy w sprawie przeprowadzenia referendum w stolicy, Sasin odparł, że „Rada Warszawy nie potrafiła zgodnie z prawem tego referendum rozpisać”. „Gdyby to zrobiono tak, jak w Legionowie, to nic nie stało na przeszkodzie, żeby się to referendum odbyło” – zaznaczył.

Źródło: mp/Kurier PAP