„Chcemy stworzyć ruch, który w najbliższych wyborach samorządowych będzie alternatywą dla partii politycznych” – zadeklarowali samorządowcy podczas konferencji inaugurującej Ruch Samorządowy „Bezpartyjni”.

Jak poinformowano na konferencji, inicjatywę tworzy obecnie 60 samorządowców, zaś przedstawiciele samorządów z dziewięciu województw zadeklarowali chęć dołączenia do Ruchu.

Burmistrzowie i prezydenci miast poinformowali, że celem inicjatywy jest obrona samorządów przed upartyjnieniem. W ich ocenie o sprawach mieszkańców powinni nadal decydować bezpartyjni włodarze.

Samorządowcy zapowiedzieli wystawienie wspólnych list w wyborach samorządowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. „Chcemy mieć przedstawicieli w każdym województwie. Będziemy działać w formie konfederacji. Każdy region ma być samodzielny w swoim działaniu, zaś kampania wyborcza będzie prowadzona wspólnie” – powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

„Mamy doświadczenie, mamy zaufanie naszych mieszkańców i wierzymy, że ten projekt wniesie dużo świeżości na polskiej scenie politycznej” – dodał Krzystek.

Twórcy Ruchu skrytykowali pomysł ograniczenia liczby kadencji władz samorządowych. W ich ocenie wprowadzenie kadencyjności w samorządach powinno być poprzedzone takimi ograniczeniami dla posłów i senatorów.

Burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła ocenił, że formuła partyjna szkodzi rozwojowi samorządów. „Sprzeciwiamy się upartyjnieniu Polski lokalnej. Będziemy namawiać wszystkich bezpartyjnych samorządowców, aby dołączyli do naszego ruchu” – oświadczył Kosztyła.

Samorządowcy zadeklarowali, że zamierzają podjąć współpracę z działaczami lokalnymi w całej Polsce. „Będę obecny na najbliższej konferencji organizowanej przez korporacje samorządowe w Warszawie, gdzie przedstawię założenia ruchu. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z dużym poparciem samorządowców i współpracę z nami podejmie wielu samorządowców” – powiedział prezydent Lubina Robert Raczyński.

W konferencji inaugurującej ruch wzięli udział także: prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz i radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Łukasz Mejza.

Twórcy inicjatywy zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach będą pracowali nad programem oraz prowadzili rozmowy z samorządowcami w całej Polsce. Natomiast przed wakacjami planują zorganizowanie konferencji programowej, na której przedstawione mają zostać główne założenia Ruchu.

mm/Kurier PAP