Czy będzie 10 000+ dla emerytów?

Ministerstwo Rozwoju, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Finansów analizują bardzo wiele różnych wariantów i żadne decyzje, żadne projekty jeszcze nie powstały – tak wicepremier Mateusz Morawiecki odniósł się do doniesień nt. planów wprowadzenia tzw. 10 000+ dla emerytów.

„Zaczekajmy, aż będą jakieś konkretne propozycje na stole” – powiedział Morawiecki w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów był pytany o publikacje nt. zachęt do nieprzechodzenia na emeryturę i o to, czy są jakieś decyzje w tej sprawie. „W gazetach pojawia się bardzo dużo różnych rzeczy” – skomentował.

Poniedziałkowy „Puls Biznesu” napisał: „10 000+. Takim bonusem, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy”.

Również „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował o tym pomyśle. Jak podała gazeta, został on wyliczony „jako połowa wszystkich danin (podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i rentowe – z wyłączeniem składki emerytalnej), jakie w ciągu dodatkowych lat pracy odprowadziłby ktoś zarabiający medianę pensji w gospodarce”.

Według „DGP”, w zaokrągleniu premia wynosiłaby – po minimum dwóch latach – około 10 tys. zł. „A kto chciałby pracować jeszcze dłużej, temu z każdym kolejnym rokiem by rosła. Czyli za trzyletnią pracę powyżej wieku emerytalnego dostałby już 15 tys. zł, za czteroletnią – 20 tys. zł” – napisano.

Źródło: jm/Kurier PAP