W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, 15 marca odbyło się uroczyste przekazanie do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów stanowiących część kartoteki wywiadu Armii Krajowej.
W obecności Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera (inicjatora spotkania), protokół przekazania zasobu podpisali Jarosław Szarek – prezes IPN oraz Paweł Rozdżestwieński – dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
Są to bezcenne dokumenty o wyjątkowym znaczeniu. Wiedzieliśmy, że Armia Krajowa, a w szczególności jej referat 999 o kryptonimie „Korweta” Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, prowadziła podczas okupacji rozeznanie dotyczące osób zaangażowanych w ruch komunistyczny lub podejrzanych o kontakty z organizacjami lewicowymi na terenie Warszawy oraz okolicznych powiatów. Te działania były tak utajnione, że nawet po zakończeniu wojny, kiedy członkowie Korwety byli bestialsko przesłuchiwaniu przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa żaden z nich nie wyjawił istnienia tych dokumentów. Wszyscy zaprzeczali, aby kiedykolwiek one istniały – powiedział prezes Jarosław Szarek. Jak dodał sądzono, że archiwum przepadło bezpowrotnie. Teraz dzięki przekazanemu archiwum historycy będą mogli ustalić m.in. jaka była rola ludzi rozpracowywanych przez AK w budowaniu systemu komunistycznego.

Samo archiwum zostało znaleziono przez mieszkańców Sochaczewa podczas prac budowlanych w warszawskiej dzielnicy Włochy. Zostało ono przez nich zabrane i przewiezione do Sochaczewa, gdzie następnie zostało przekazane Sylwestrowi Rozdżestwieńskiemu – ojcu Pawła Rozdżestwieńskiego, dyrektora sochaczewskiego muzeum.
Więcej na temat archiwum oraz o współpracy sochaczewskiego muzeum z IPN w odkrywaniu zapomnianych kart historii powiatu sochaczewskiego w najbliższym wydaniu Expressu Sochaczewskiego
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak