Ptasia grypa coraz bliżej Polski

0

Rosną obawy w Niemczech przed dalszym rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy. Wirus H5N8 pojawił się już w pobliżu granicy z Polską.

Jak podaje portal Deutsche Welle, epidemia wirusa H5N8 dotarła do położonego w pobliżu granicy z Polską ogrodu zoologicznego w Ueckermünde (Meklemburgia-Pomorze Przednie). To właśnie ten wirus był powodem zdechnięcia emu z tego zoo – potwierdziły władze powiatu.

Przenoszony przez dzikie ptaki wirus grypy dotarł w sumie do 13 niemieckich krajów związkowych. Według informacji niemieckiego ministerstwa rolnictwa Niemcy eksportują drób i jego wyroby do 30 krajów. Import z Niemiec wstrzymały na razie tylko: Izrael Japonia, Republika Płd. Afryki oraz Korea Południowa.

Zagrożona Polska

Groźnego wirusa ptasiej grypy wykryto na początku listopada u 5 kaczek i mewy nad Jeziorem Dąbie w miejscowości Lubczyna w okolicach Szczecina. W Polsce nie stwierdzono jednak jak dotąd żadnego przypadku zarazy na fermach drobiu. Podobnie wygląda sytuacja w Holandii, Austrii i Szwajcarii, gdzie przypadki zarażenia wirusem dotyczą wyłączenie dzikiego ptactwa. Epidemia nie dotarła w ogóle do Francji, Belgii, Luksemburga i Czech. Jednak wszystkie kraje wprowadziły, podobnie jak Niemcy daleko idące środki ostrożności.

źródło: dw.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ