Podkarpacki  Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym.
Długa lista zarzutów
Ustalono, że kierował nią 46-letni Marek K. Prokurator przedstawił mu zarzuty: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 2 i 3 kodeksu karnego), dokonania rozboju z użyciem broni palnej i zaboru w celu przywłaszczenia z Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Odział w Gościeradowie 52 tysięcy złotych (art. 280 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego), rozboju z użyciem broni palnej i zaboru w celu przywłaszczania 100 tysięcy złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych „Wtórstal” w Stalowej Woli (art. 280 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego), a także doprowadzenia Europejskiego Funduszu Leasingowego Spółka Akcyjna we Wrocławiu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wartości ponad 134 tysięcy złotych. Do popełnienia tych wszystkich czynów doszło w 2002 roku.
Po ogłoszeniu Markowi K. zarzutów prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował wobec Marka K. areszt.
Zatrzymanie i ekstradycja
Ogłoszenie Markowi K. zarzutów było możliwe tylko dzięki nieustępliwości prokuratorów. Ustalili oni bowiem, że bezpośrednio po popełnieniu przestępstw Marek K. wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W związku z tym Marek K. cały czas poszukiwany był listem gończym. Prokuratorzy wystąpili także do USA z wnioskiem o jego ekstradycję do Polski.
Działania te okazały się skuteczne. W dniu 22 września 2016 roku podejrzany Marek K. został zatrzymany na lotnisku JFK w Nowym Jorku. 23 września 2016 roku przekroczył on, pod konwojem polskiej Policji, lotnicze przejście graniczne Warszawa – Okęcie. W dniu 4 października 2016 roku podejrzany został doprowadzony do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie prokurator wykonał czynności procesowe z jego udziałem.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Zobacz również: