Brzmienie: typowe dla silnika pięciocylindrowego. Moc: olbrzymia – 400 KM. Trakcja: niezawodna, dzięki napędowi na cztery koła quattro. Nowe Audi TT RS, zarówno w wersji z zamkniętą, jak i z otwartą karoserią, to pakiet mocnych rozwiązań technicznych.

Sercem Audi TT RS drugiej generacji, jest zupełnie nowy, pięciocylindrowy silnik z aluminium“ – mówi Stephan Winkelmann, prezes zarządu spółki – córki Audi, quattro GmbH. „400 KM oznacza, że jednostka generuje moc o 60 KM większą niż poprzednik. Także nowe diodowe światła tylne Matrix OLED podkreślają czołową pod względem innowacyjnych rozwiązań technicznych pozycję tego kompaktowego samochodu sportowego.”

Zadziwiające osiągi: nowy silnik pięciocylindrowy

Siedem razy z rzędu, międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych, uznało silnik 2.5 TFSI za „silnik roku“ – „Engine of the Year“. Audi jednak i tak ulepszyło tę pięciocylindrową jednostkę, wdrażając w niej zasady lekkiej konstrukcji, redukując tarcie wewnętrzne i zwiększając generowanie siły. Wynik: silnik turbo, z niezmienionej pojemności skokowej 2480 cm3, czerpie o dobre 17 procent więcej mocy.

Z maksymalną mocą 294 kW (400 KM), ten pięciocylindrowiec jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek. Maksymalny moment obrotowy, 480 Nm, dostępny jest w przedziale od 1700 do 5850 obr./min. Zapewnia doskonałe przyspieszenie, któremu towarzyszy charakterystyczne brzmienie. Kolejność zapłonu 1-2-4-5-3 sprawia, że na zmianę pracują zarówno bezpośrednio sąsiadujące ze sobą, jak i znacznie oddalone od siebie cylindry. Taki układ wytwarza specjalny rytm. Audi TT RS Coupé przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,7 sekundy. To osiągi właściwe samochodom supersportowym. Prędkość maksymalną producent ograniczył do 250 km/h, ale na życzenie wynosi ona aż 280 km/h. Mimo zwiększonych osiągów, TT RS Coupé zużywa zaledwie 8,2 l paliwa na 100 km.

Static photo, Colour: Catalunya Red


Dla lepszego prowadzenia i radości z jazdy: napęd quattro

Moc jednostki 2.5 TFSI do stałego napędu na cztery koła quattro przesyłana jest za pośrednictwem błyskawicznie przełączającej, siedmiostopniowej automatycznej skrzyni biegów S tronic. Wielopłytkowe sprzęgło rozdziela moc między osiami.

Zapewnia to dobrą przyczepność i dużą radość jazdy. Selektywne sterowanie rozkładem momentów między kołami sprawia, że samochód jest jeszcze bardziej zwrotny i bezpieczniejszy.

Za pomocą systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, prowadzący samochód wpływa na pracę stałego napędu na cztery koła quattro oraz innych mechanizmów, takich jak układ kierowniczy, automatyczna skrzynia biegów S tronic, charakterystyka pracy silnika i ustawienie klap w układzie wydechowym. Kierowca może wybrać jeden z czterech trybów: comfort, auto, dynamic lub individual.

Dynamika w czystej postaci: zawieszenie

Swoją doskonałą dynamikę Audi TT RS zawdzięcza zarówno niskiej masie, jak i sportowo wyregulowanemu zawieszeniu. Dostosowany do potrzeb modeli RS progresywny układ kierowniczy, zapewnia bliski kontakt z jezdnią i sprawia, że szybkie pokonywanie zakrętów to prawdziwa przyjemność. Na przedniej osi, za 19-calowymi kołami, a na życzenie za 20-calowymi, felgami lekkiej konstrukcji, pracują wentylowane od wewnątrz, perforowane stalowe tarcze hamulcowe. Opcjonalnie dostępne są lżejsze i wyjątkowo odporne na ścieranie tarcze ceramiczne wzmacniane włóknem węglowym. Przy tylnej osi zastosowano stalowe tarcze typu monoblok. Na życzenie, Audi oferuje zawieszenie sportowe RS z adaptacyjnymi amortyzatorami magnetic ride. Technika ta umożliwia wpływanie za pomocą elektroniki na charakterystykę pracy amortyzatorów. Regulacja jest powiązana z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select.

Nowość: światła tylne Matrix OLED

Po raz pierwszy w seryjnie produkowanym modelu Audi, na życzenie dostępne są światła tylne wykonane w technice Matrix OLED (OLED – ang. organic light emitting diodes, czyli diody organiczne). Diody te emitują wyjątkowo homogeniczne i precyzyjne światło nie rzucające cienia i nie wymagające stosowania klasycznych reflektorów. Światła tylne stworzone w tej technice i w stylistyce 3D są wydajne, lekkie i atrakcyjne wizualnie. Na każde z nich składają się cztery bardzo cienkie jednostki, zmniejszające się od wewnątrz do zewnątrz. Największa z nich nosi emblemat TT i logo Audi. Standardowo, Audi TT RS wyposażane jest w diodowe światła tylne i diodowe reflektory. Na życzenie, Audi montuje również inteligentnie sterowane jednostki diodowe Matrix LED.

Atletyczna i napięta sylwetka: stylistyka zewnętrzna

Duże wloty powietrza, pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe z nowo zaprojektowaną kratownicą o strukturze plastra miodu i z emblematem quattro, zamontowany na stałe na pokrywie bagażnika spojler tylny i dwie owalne końcówki rur wydechowych – nowe Audi TT RS Coupé to ucieleśnienie potężnej mocy. Sportową stylistykę po bokach, podkreślają aerodynamicznie uformowane progi. TT RS ma długość 4,19 m, szerokość 1,83 m i wysokość 1,34 m.

Inspirowany samochodami wyścigowymi: kokpit

Interior


Koncepcja obsługi i wskaźników w nowym Audi TT RS skupia się wyłącznie na kierowcy. Wszystkie informacje wyświetlane są standardowo na 12,3-calowym monitorze cyfrowego kokpitu wirtualnego Audi virtual cockpit. Kierowca może wybrać jeden z trzech jego widoków, w tym specjalny widok RS, w centrum którego znajduje się obrotomierz i m.in. informacje o ciśnieniu powietrza w oponach, momencie obrotowym i przeciążaniach. Ponadto obrotomierz jest też wskaźnikiem rekomendującym zmianę biegów. Gdy siedmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów S tronic pracuje w trybie manualnym, to wraz z rosnącą liczbą obrotów rozświetlają się zielone, pomarańczowe i czerwone segmenty obrotomierza. Na krótko przed osiągnięciem przez silnik wartości granicznej, cała skala rozbłyskuje na czerwono. Skórzana kierownica sportowa RS z manetkami, obok przycisków wielofunkcyjnych, po raz pierwszy w modelu RS wyposażona jest w dwa satelitarne przyciski do włączania i wyłączania silnika oraz do sterowania systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Za pomocą przycisku w konsoli środkowej, służącego do regulowania odgłosów pracy silnika, kierowca może wpływać na sterowanie klapami w układzie wydechowym, a tym samym na brzmienie silnika.

Najlepsza rozrywka: infotainment i Audi connect

Audi oferuje szereg najnowszych rozwiązań technicznych, także w obszarze systemów infotainment. Do elementów opcjonalnych należy nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch, z funkcją swobodnego wyszukiwania tekstowego i sterowania językiem potocznym oraz moduł online Audi connect z punktem dostępu do internetu Wi-Fi hotspot. Za pomocą Audi phone box można indukcyjnie ładować dostosowane do tego telefony komórkowe oraz, w celu zapewnienia optymalnego zasięgu, sprzęgać je z anteną pokładową. Audi smartphone interface pozwala na wyświetlenie wybranych aplikacji telefonu komórkowego bezpośrednio na ekranie Audi virtual cockpit. Do porównywania czasów przejazdów na torze wyścigowym służy aplikacja Audi Sport Performance App. Na ekranie smartfona wyświetla ona prędkość, różnice w czasie, kąt skrętu kierownicy, przeciążenia, a także liczbę obrotów, ciśnienie hamowania i ustawienie pedału gazu. Ponadto informuje o aktualnej pozycji pojazdu na torze wyścigowym. Doskonałej jakości dźwięk na pokładzie zapewnia sprzęt nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System.

Dynamic photo, Colour: Catalunya Red


Silniki i układ przeniesienia mocy

– nowa, aluminiowa jednostka 2.5 TFSI, z podwójnym układem wtryskowym (bezpośrednio i do kolektora dolotowego), o mocy 294 kW (400 KM) – o 60 KM większej niż w przypadku poprzednika, a równocześnie o masie mniejszej o 26 kg
– maksymalny moment obrotowy 480 Nm, uzyskiwany w przedziale od 1700 do 5850 obr./min
– przyspieszenie od 0 do 100 km/h: Coupé – w 3,7 s
– prędkość maksymalna ograniczona do 250 km/h, na życzenie – 280 km/h
– zredukowane zużycie paliwa, mimo zwiększonych osiągów: Coupé – 8,2 l na 100 km
– charakterystyczne brzmienie: na zmianę pracują bezpośrednio sąsiadujące ze sobą i oddalone od siebie cylindry, sterowanie klapami w układzie wydechowym za pomocą przycisku na konsoli środkowej
– nowa siedmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów S tronic, z funkcją Launch Control

Zawieszenie
– stały napęd na cztery koła quattro z elektrohydraulicznym sprzęgłem płytkowym
– zmienny rozkład momentów między przednią i tylną osią
– standardowy system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select z czterema trybami
– progresywny układ kierowniczy, dostosowany do użytkowania w modelu RS
– sportowe zawieszenie RS z czterowahaczową osią tylną, opcjonalnie zawieszenie sportowe RS plus z adaptacyjnym systemem kontroli amortyzacji
– karoseria umieszczona o 10 mm niżej w porównaniu do standardowego Audi TT
– 19-calowe koła z oponami w rozmiarze 245/35, opcjonalnie koła 20-calowe z oponami w rozmiarze 255/30
– wentylowane od wewnątrz, perforowane, stalowe przednie tarcze hamulcowe, opcjonalnie tarcze z ceramiki wzmocnionej włóknem węglowym, ośmiotłoczkowe zaciski z emblematami RS, tarcze tylne typu monoblok
– elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC z selektywnym rozkładem momentu na poszczególne koła i sportowym ustawieniem dostosowanym do użytkowania w modelu RS, z możliwością całkowitego wyłączenia

Stylistyka zewnętrzna i karoseria
– atletyczna sylwetka: długość – 4,19 m, szerokość – 1,83 m i wysokość – 1,34 m
– niski współczynnik oporu powietrza: 0,32
– pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe z emblematem quattro i kratownicą o strukturze plastra miodu, duże wloty powietrza, niski spojler, zamontowany na stałe na pokrywie bagażnika spojler tylny, dyfuzor i układ wydechowy RS
– standardowo reflektory diodowe, opcjonalnie reflektory diodowe Matrix
– diodowe światła tylne Matrix OLED – po raz pierwszy w seryjnym Audi
– nawet o 35 kg lżejsze niż poprzednik – dzięki nowej ramie Audi Space Frame.
Masa własna: 1440 kg

Wnętrze i obsługa
– sportowe fotele S ze zintegrowanymi zagłówkami
– obsługa i wskaźniki zorientowane na kierowcę
– standardowy kokpit wirtualny Audi virtual cockpit, z 12,3-calowym monitorem i trzema trybami widoku, w tym ze specjalnym widokiem RS
– skórzana kierownica sportowa RS z manetkami oraz z dwoma przyciskami służącymi do włączania i wyłączania silnika oraz do sterowania systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select
– pojemność bagażnika: 305 l

Kolor i wyposażenie
– dziewięć kolorów lakieru, w tym dwa lakiery zarezerwowane dla modeli RS: szary Nardo i czerwony Catalunya
– typowe dla modeli RS obicia siedzeń ze stebnowaniem stylizowanym na romby i dwubarwną perforacją
– do wyboru trzy rodzaje wyposażenia wnętrza, dodatkowy elegancki pakiet wyposażenia w ramach Audi exclusive
– pakiety stylistyczne RS w czerwieni i szarości oraz różne pakiety skórzane w opcji
– dekoracyjne listwy z aluminium Race, opcjonalnie z karbonu

Infotainment
– Modułowy system infotainment drugiej generacji
– nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch, z funkcją swobodnego wyszukiwania tekstowego, sterowaniem naturalnym językiem oraz punktem dostępu Wi-Fi hotspot
– usługi Audi connect z modułem LTE
– bezpłatna aplikacja Audi MMI connect App
– Audi phone box z systemem bezprzewodowego ładowania
– Audi smartphone interface dla systemu operacyjnego Android lub iOS
– nowość: nowa aplikacja Audi Sport Performance App, dzięki której kierowca może porównywać czas i prędkość pokonywania okrążeń na torze, różnice w czasie, kąty skrętu kierownicy, przeciążenia, a także liczbę obrotów, ciśnienie hamowania i ustawienia pedału gazu
– system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System
– w Roadsterze mikrofony umieszczone w pasach bezpieczeństwa.
Źródło: Audi, informacja Mototarget.pl

Zobacz również: