Prezydent Andrzej Duda już podpisał nową ustawę o Funduszu Medycznym. Na co będzie przeznaczony? I ile tak naprawdę będzie wynosił? Polscy internauci czarno widzą nowy plan głowy państwa.

Powołanie Funduszu Medycznego prezydent Duda zapowiadał już w marcu tego roku. Kilka miesięcy później, a dokładnie pod koniec czerwca w Sejmie znalazł się projekt nowej ustawy. Sejm uchwalił tę ustawę już 7 października, jednak dopiero wczoraj do mediów dotarła oficjalna informacja, iż została także podpisana już przez prezydenta. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim byli obecni między innymi premier Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co ma finansować Fundusz Medyczny?

Przede wszystkim ma on skupić się na finansowym wsparciu poszerzenia dostępu do nowoczesnych metod leczenia i terapii, oraz nowych leków dla dzieci oraz dla osób cierpiących na nowotwory czy choroby rzadkie. Z założenia Fundusz ten ma również ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto część środków ma być przeznaczone na inwestycje związane z infrastrukturą służby zdrowia, a także na profilaktykę.

Wspomniana ustawa corocznie gwarantuje Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości minimum 4 mld złotych. Wypłaty mają ruszyć wraz z początkiem 2021 roku, dysponentem tego budżetu zaś ma minister zdrowia.

Andrzej Duda – plan na Fundusz Medyczny już gotowy?

Już wczoraj na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenckie na Twitterze pojawił się fragment uroczystości, podczas której Andrzej Duda podpisał nową ustawę. To właśnie pod tym wpisem pojawiły się pierwsze oznaki wątpliwości Polaków w nowy plan poprawy kondycji naszej służby zdrowia.

Nie będziemy tu przytaczać żadnych komentarzy (po kliknięciu w link do Twittera można oczywiście je zobaczyć). Jednak naszą uwagę w szczególności zwrócił jeden komentarz, w którym jeden z obserwatorów udostępnił między innymi artykuł dziennikarki portalu polityka.pl. Wpis ten ukazał się niewiele wcześniej, niż ustawa była uchwalona, bo 17 września.

„Jeśli więc fundusz powstanie, żeby go zasilić, trzeba będzie komuś innemu zabrać. Na przykład zmniejszyć pulę na refundację leków. Albo jeszcze bardziej wydłużyć kolejki do lekarzy” – pisała dziennikarka Polityki.

Jak ostatecznie będzie wyglądał Fundusz Medyczny? To się jeszcze okaże. Plan jest, tylko czy będzie się dało go zrealizować? Zauważmy też, że wciąż polski rząd nie uporał się z problemem jakim jest luka w planie na poprawie sytuacji w kraju w związku z pandemią.

Zobacz również: