Polacy są przekonani, że ich śniadania są zdrowe – tak twierdzi 81% badanych. Najczęściej na śniadanie sięgają po pieczywo (73%), wędlinę (57%) oraz ser (35%). Najchętniej wybieranym napojem jest herbata (44%), która jest popularniejsza od kawy (34%). Mleko jako napój do śniadania jest wybierane sporadycznie – tylko przez co 20-tego respondenta. Niemal połowa Polaków zjada śniadanie między 6.00 a 8.00 rano – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Polacy są przekonani, że spożywane przez nich śniadania są zdrowe. Tylko co dziewiąty badany jest zdania, że śniadanie, które spożywa nie służy jego zdrowiu.

W dni robocze niemal połowa respondentów (48%) spożywa śniadania między 6:00
a 8:00 rano, a co trzeci badany (34%) pomiędzy 8:00 a 10:00. Co dziesiąta osoba pierwszy posiłek w ciągu dnia roboczego spożywa dopiero po godzinie 10:00, co dwunasty  natomiast (8%) przed 6:00 rano.

Z kolei w weekend śniadania spożywamy później. Największy odsetek badanych (60%)  deklaruje, że śniadanie spożywa pomiędzy 8:00 a 10:00. W weekend także dwukrotnie więcej respondentów (20%) w porównaniu do dni roboczych spożywa śniadanie po godzinie 10:00. Przed 8:00 rano śniadanie w weekend je co 5 badany (20%).

Co trzeci badany (34%) do śniadania pije kawę. Polacy bardzo rzadko piją do śniadania mleko czy kakao.

Najpopularniejsze na śniadania są tradycyjne kanapki. Polacy wybierają pieczywo, wędliny, sery. Co czwarty Polak spożywa płatki śniadaniowe / musli.

Co ciekawe mężczyźni częściej niż kobiety na śniadanie spożywają ser (39% mężczyzn vs 31% kobiet), konserwy mięsne i rybne (odpowiednio 5% vs 1%) oraz ryby (3% vs 1%). Kobiety natomiast częściej niż mężczyźni na śniadanie jedzą płatki śniadaniowe / musli (30% kobiet vs 17% mężczyzn), produkty nabiałowe takie jak jogurty, kefiry (23% vs 13%), oraz owoce (odpowiednio 9% kobiet i 5% mężczyzn).

Dla ponad połowy badanych (54%) przygotowanie śniadania zajmuje od 5 do 10 minut. Mniej czasu na przygotowanie potrzebuje 22% respondentów. Co piąty respondent (19%) poświęca codziennie od 10 do 20 minut na przyrządzenie śniadania, a 3% przygotowanie zajmuje ponad 20 minut.

Zdecydowana większość badanych (82%) je śniadanie w domu, przed wyjściem do pracy lub szkoły. W pracy lub szkole śniadanie spożywa 15% respondentów. Mężczyźni częściej niż kobiety pierwszy posiłek spożywają w pracy lub szkole (17% mężczyzn vs 13% kobiet), natomiast kobiety częściej niż mężczyźni jedzą śniadanie przed wyjściem z domu (86% kobiet vs 79% mężczyzn).

Zdecydowana większość badanych (81%) uważa swoje śniadania za zdrowe, przy czym bardzo zdrowe śniadania deklaruje 17% respondentów, a raczej zdrowe 64%. Co dziesiąta osoba uważa, że je raczej niezdrowe śniadania, a 1% bardzo niezdrowe.

„Z naszego badania wynika, że Polacy są zwolennikami szybkich i tradycyjnych rozwiązań w przypadku śniadań. Kanapka z serem lub wędliną i czasami jakieś warzywo to najczęściej wybierana opcja śniadaniowa. Wśród młodych ludzi bardziej popularne są płatki śniadaniowe – spożywają je dwukrotnie częściej niż osoby ze starszych grup wiekowych. Osoby młode znacznie częściej niż te z najstarszej grupy wiekowej jako napój do śniadania wybierają wodę. Ciekawy wniosek dotyczy kawy – okazuje się, że jest ona znacznie rzadziej wybierana niż herbata – przynajmniej na początku dnia jako napój towarzyszący pierwszemu posiłkowi” – komentuje dr Paweł Jurowczyk, Senior Project Manager z ARC Rynek i Opinia.