Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, izraelski soul, ludową muzykę Brazylii, haitańskie pieśni voodoo oraz melodie z Brazylii i Peru. W sobotę, 24 września rozpoczyna się 12. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Na scenie wystąpią artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów.

W tym roku Festiwal Skrzyżowanie Kultur realizuje niezależny od nurtu głównego pozamuzyczny projekt artystyczny nazwany Las Głosów. To muzyczna instalacja-opowieść o ludzkim głosie – jego sile, znaczeniu i oddziaływaniu. Festiwal potrwa osiem dni w specjalnie zbudowanej na tę okoliczność przestrzeni przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej). W namiocie koncertowym  przeznaczonym dla ponad tysięcznej publiczności wystąpią ponadto muzycy z Brazylii, Libanu, USA, Gruzji, Hiszpanii, Haiti oraz Polski.
Nie zabraknie polskiej muzyki folkowej, której reprezentanci wystąpią podczas dnia Sounds Like Poland. Na mapie festiwalu pojawił się  również zapoczątkowany w zeszłym roku cykl koncertów Kolektyw Europa.

W tym roku, w szczególny sposób sięgamy do muzyki korzeni. Zaprosiliśmy do Warszawy pieśniarzy z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Moc ich muzyki płynie z połączenia pradawnych pieśni z brzmieniem współczesności. Ci niezwykli artyści  poruszający się swobodnie w świecie muzyki tradycyjnej potrafią w subtelny sposób łączyć stare melodie z elektroniką, soulem, jazzem czy popem – mówi  Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej. 72. letnia Susana Baca – dziś jedna z najważniejszych kobiet muzycznej sceny Peru, która oprócz niebywałych walorów wokalnych ma duże doświadczenie dyplomatyczne. Była minister kultury, laureatka dwóch nagród Latin Grammy z miłości do muzyki i kraju przodków wraca do niemal zapomnianych rytmów afro w muzyce peruwiańskiej. Na festiwalowej scenie wystąpi również zjawiskowa i wymykająca się wszelkim schematom Ester Rada – energetyczna, charyzmatyczna, wschodząca gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul z elementami etiopskich wpływów. Alicja Keys określiła 31. letnią artystkę jednym słowem: „niesamowita”. Krytycy porównują ją do Elli Fitzgerald i Niny Simone.

Obie piosenkarki obdarzone są magnetycznym poruszającym głosem. W swojej muzyce odważnie czerpią z brzmień wielu kultur.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 215 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Bilety na Festiwal są do nabycia w namiocie festiwalowym od 24 września  do 1 października w godzinach 16.00 – 20.00 (25 września w godz. 10.00 – 20.00). Koncert dla dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny (25 września o godz. 11.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Szczegółowy program na stronie: www.festival.warszawa.pl