Inscenizację bojowego desantu na Hel zaplanowano od 20 do 28 sierpnia 2016 r. Operacja nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie.
D-Day Hel jest imprezą, którą organizuje Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej, UM Hel , Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz grupy rekonstrukcji historycznych z całego kraju, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite” z Trójmiasta.
W tym roku zaplanowano wiele atrakcji. Będzie można nabyć certyfikat uczestnictwa obchodów D-Day Hel, jak również gazetę stylizowaną na okres wojenny, spróbować szczęścia w loteriach oraz licytacji, z których zysk zostanie przekazany dla fokarium w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
W Muzeum Obrony Wybrzeża na Baterii Schleswig-Holstein odbędą się seminaria historyczno-multimedialne prezentujące historię walk. Niewątpliwie ogromnym atutem są prowadzący i uczestniczący w tym przedsięwzięciu polscy historycy, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim prof. Andrzej Olejko oraz dr Krzysztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Tradycyjnie, nie zabraknie też pokazu mody lat 40. XX w., któremu towarzyszyć będzie muzyka tamtych lat.
W programie m.in.:
  • możliwość nabycia certyfikatu uczestnictwa obchodów D-Day Hel
  • gazeta stylizowana na okres wojenny
  • prezentacje pojazdów militarnych
  • dioramy tematyczne
  • inscenizacje w dzień i w nocy
  • parada D-Day Hel 2016
  • loterie i licytacje

Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie oraz żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia, został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją słownika wojskowego departamentu obrony USA, termin oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).

D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się w Helu żołnierzy walczących wówczas armii (niczym w małym francuskim miasteczku w Normandii z 1944 r.), ale także obejrzeć też akcje wojskowe.

D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce. Wielkim wydarzeniem, podobnie jak w poprzednim roku, będzie wodowanie amfibii wraz z desantem. Do równie spektakularnych – niczym z planu filmowego – widowisk, należy niewątpliwie desant spadochronowy grupy skoczków w historycznych mundurach. Każdego dnia na helskich ulicach, plaży oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy. Wydarzenia militarne – widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko. Imprezie towarzyszą występy artystyczne. W wielu miejscach Helu powstają dioramy edukacyjne. Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, to również edukacja – pokazanie historii na żywo. Ubiegłoroczny D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów.

Zobacz program:

XI D-Day Hel 2016

  • 20-28 sierpnia 2016 r.
  • Hel

Więcej: