Rosja i Polska planują rozpoczęcie wspólnego projektu, w celu jego omówienia do obwodu kaliningradzkiego już przybyli oficjalni przedstawiciele z Polski.
Projekt jest poświęcony wspólnemu hodowaniu żubrów na terytorium obwodu kaliningradzkiego. „Możliwość hodowania tych zwierząt w regionie była omawiana podczas roboczego spotkania rosyjskich i polskich specjalistów” — cytuje rosyjska telewizja RT biuro prasowe obwodowej administracji.
Aby omówić projekt, do obwodu kaliningradzkiego przybył z wizytą dyrektor polskiego Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski i prezes polskiego Stowarzyszenia Miłośników Żubrów Wanda Olech. Spotkanie z nimi przeprowadził wiceszef Ministerstwa Środowiska Rosji, szef departamentu gospodarstwa leśnego i zagospodarowania fauny Aleksander Sokołow.
Zwierzęta planuje się hodować w lesie w pobliżu Kaliningradu, po czym będą wypuszczane na wolność do Wisztynieckiego Parku Regionalnego na granicy obu państw. Podkreślono, że odtworzenie populacji żubrów na terytorium regionu pozwoli zwiększyć jego atrakcyjność turystyczną. W przyszłości jest możliwe stworzenie safari-parku poświęconego żubrom.