Podpisałeś pochopnie umowę z deweloperem i chciałbyś się z niej wycofać? Na odstąpienie masz 30 dni, ale wolno ci to zrobić tylko w określonych przypadkach. Jeżeli jest to niemożliwe, zawsze możesz spróbować dogadać się z deweloperem, znaleźć kogoś na swoje miejsce lub w ostateczności zerwać porozumienie.

„Z umowy z deweloperem możemy się wycofać, jeśli wystąpił przynajmniej jeden z sześciu warunków: dostarczony nam prospekt informacyjny jest niezgodny z umową; deweloper nie przekazał nam prospektu; informacje zawarte w prospekcie nie są zgodne z prawdą; umowa jest niezgodna z prawem; w prospekcie nie znalazły się wszystkie informacje, które powinny; deweloper nie przeniósł własności w określonym terminie” – mówi serwisowi infoWire.pl Aleksander Skirmuntt z firmy Maxon Nieruchomości. Co ważne, za odstąpienie od porozumienia nie grozi wtedy żadna kara, a deweloper musi zwrócić nam wpłacone pieniądze.

W przypadku gdy nie możemy odstąpić od umowy, pozostają nam trzy rozwiązania. Jedną z możliwości, które mamy, jest dogadanie się z deweloperem i wycofanie z porozumienia na zasadach zadowalających obie strony. Druga – to znalezienie kogoś na nasze miejsce i zrobienie cesji umowy. Trzecią, najmniej korzystną, opcją jest wreszcie rozwiązanie porozumienia na warunkach, które przewidziano w jego treści. Wtedy wina leży oczywiście po naszej stronie, więc musimy liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów.

Zobacz również: