Najbardziej reprezentacyjne części domu powinny być zaprojektowane w stylu, który połączy elegancję z wygodą i nowoczesnością. Dlatego też w przypadku salonu tak dużą popularnością cieszą się ostatnio aranżacje zainspirowane szarościami. Najmodniejszy efekt uzyskamy wprowadzając do salonu kilka jej odcieni, co pozwoli nam stworzyć atrakcyjny wystrój.

 W świecie aranżacji wnętrz zdecydowany prym wiodą ostatnio stylizacje zachowane w szarej tonacji. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na neutralność oraz wszechstronność szarej palety barw, która pozwala dokonywać dowolnych zmian wystroju bez konieczności przeprowadzania remontu. Co ważne, szarość doskonale harmonizuje z bielą oraz czernią, jak i z intensywnymi kolorami.

Bardzo modne jest aranżowanie salonu w różnych odcieniach szarości z dodatkiem niewielkich akcentów w bardzo wyrazistym odcieniu. Karmin, limonka, kobalt czy szmaragd doskonale dopełnią jednobarwny wystrój, przełamując jego surowy charakter. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby takim barwnym akcentem stała się jedna ze ścian. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy malując ją farbą lateksową, np. Akrylit W marki Dekoral w odcieniu „Turkusowa głębia” lub „Indiańskie lato” – doradza Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.

Szaro na szarym

Kolor szary do salonu można wprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pokrycie ścian farbą w popielatym odcieniu. Innym natomiast wykorzystanie szarych mebli, które wyeksponowane zostaną na bardzo jasnym tle. Idealną biel w salonie uzyskamy, m.in. dzięki unowocześnionej śnieżnobiałej lateksowej farbie Akrylit W Plus marki Dekoral o 5 razy większej wytrzymałości na szorowanie niż standardowe farby.

Sprawia ona, że podłoże uzyskuje śnieżnobiały, matowy efekt wykończenia, a wysokoaktywne substancje wybielające i rozjaśniające powodują, że farba odporna jest na promieniowanie UV oraz nie żółknie wraz z upływem czasu, w związku, czym gwarantujemy 5 lat trwałości bieli – dodaje Anna Łatoszyńska.

Przytulna szarość

Warto zwrócić również uwagę na nasłonecznienie salonu. Przy oknach skierowanych na południe i zachód można pozwolić sobie na głębokie tony szarości, jednak przy mniej wyeksponowanych na światło dzienne wnętrzach, lepiej postawić na subtelne, jasne odcienie. Jeśli chcielibyśmy stworzyć elegancki, szary wystój, ale zależy nam także na przytulnym klimacie, kluczem stanie się odpowiednie wykorzystanie różnych materiałów oraz faktur. Wełniane narzuty, pluszowe poduszki, plecione dywany i kwiatowe desenie to sprawdzony sposób na wprowadzenie nuty sielskości do szarych wnętrz. Całość dopełnią umiejętnie rozlokowane punkty świetlne, które emitować będą przyjemne, delikatne światło. Szary salon łatwo można ocieplić również dzięki wykonanym z naturalnych surowców dodatkom lub podłodze ułożonej z litych drewnianych desek.

Zobacz również: