W klimat zadumy i przygotowań duchowych do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy zostaliśmy wprowadzeni przygotowanym  przez Centrum Kultury w Błoniu Festiwalem Muzyki Pasyjnej. Współorganizatorem oraz pomysłodawcą tego przepięknego wydarzenia był Sławomir Piotrowski prowadzący i uczestniczący również w tym wydarzeniu wraz z Chórem Ecclesia Cantans przy parafii św. Trójcy w Błoniu. W tę marcową sobotę mieliśmy niepowtarzalna okazję gościć jednocześnie takie chóry jak : Warszawski Chór Międzyparafialny Cantores Sanctae Barbarae, z dyrygentem Arturem Backielem, Chór Liturgiczny z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Zalesia Dolnego, pod dyrekcją Pawał Gindy, Chór Kameralny z Legionowa, dyrygowany przez Dorotę Bonisławską, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy, pod batutą Zofii Borkowskiej oraz Annę Szołajską z Błonia. To organizowane już po raz drugi przez CK  przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, mimo iż muzyka pasyjna jest trudna w odbiorze to zmusza do refleksji i zadumy oraz przygotowuje do najważniejszych  dla chrześcijan Świąt  Zmartwychwstania Pańskiego.

A już następnego dnia czyli w Niedzielę Palmową można było radośnie wkroczyć w okres przygotowań  do Świąt Wielkanocnych; Wielkanocne, komu kurczaczka komu palemkę… czyli kolorowy kiermasz wiosenno – świąteczny. Centrum Kultury wraz z Błońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przygotowało bowiem wiele atrakcji  bezpośrednio nawiązujących do nadchodzących świąt.

Wchodzących do Centrum witali błońscy Seniorzy, w otoczeniu wesołych i rozbawionych przedszkolaków, składali świąteczne życzenia i wręczali miniaturowe palemki.

Staropolska zagroda ze słomianymi baranami pasącymi się na zielonej, żywej łące z rzeżuchy i owsa, ustrojona kwiatami i zielonymi gałązkami. Piękna i kolorowa aranżacja przyciągała wzrok i wzbudzała żywe zainteresowanie wszystkich bez wyjątku gości, z których wielu podchodziło, aby nie tylko obejrzeć, ale też dotknąć ekspozycji i zrobić jej pamiątkowe zdjęcie.

W pogodnej atmosferze przebiegał wielkanocny kiermasz, w czasie którego uczniowie z błońskich szkół prezentowali i sprzedawali ręcznie wykonane, wspaniałe, barwne ozdoby związane z Wielkanocą: palemki, koszyczki i inne piękne cudeńka nawiązujące do tego święta. Bajeczne kolory, mieniące się wszystkimi barwami tęczy przyciągały wzrok i zachęcały do kupna.

Najbardziej obleganym miejscem – zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – były warsztaty wykonywania pisanek ginącą już metodą batikową. Prowadząca je ludowa artystka z Podlasia – Magdalena Rutkowska – przekazywała tajniki tej techniki, polegającej na wykonywaniu na skorupce jaja woskowego wzoru, barwienia jaja, ponownego rysowania woskiem i farbowania innym kolorem. Po czym, po usunięciu wosku, pozostawał różnobarwny rysunek. Okazało się to być arcytrudnym zadaniem nie tylko dla dzieci – tłumnie uczestniczących w warsztatach, ale i dorosłych, którzy podjęli trud zdobycia tych umiejętności.

Na zakończenie odbyło się spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu i zaproszonymi Gośćmi, dzielenie się tradycyjnym jajkiem i składanie życzeń świątecznych.

IS

 

Zobacz również: