szczepionka koronawirus
zdjęcie ilustracyjne

Obecnie podawana jest trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi, tzw. dawka przypominająca. Jednak już teraz wiele osób zastanawia się, czy konieczna będzie również czwarta dawka, a po następnych 6 miesiącach piąta i tak dalej, dopóki nie uda się opanować pandemii koronawirusa. Głos i to zdecydowany zabrał jeden z twórców szczepionki AstraZeneca.

Zdecydowana reakcja jednego z twórców preparatu AstraZeneca

Na doniesienia prasowe i opinie niektórych ekspertów, że szczepionki wobec każdej osoby trzeba będzie powtarzać co sześć miesięcy zareagował Andrew Pollard. To naukowiec i jeden z twórców szczepionki AstraZeneca. „Próba szczepienia całej populacji świata co pół roku jest niewykonalna i zamiast podawać kolejne dawki wszystkim, należy skoncentrować się na szczególnie zagrożonych osobach.” – reaguje ostro Pollard.

Naukowiec uważa, że kluczowe jest teraz pozyskanie jak największej ilości danych i przeprowadzanie szczegółowych badań, żeby dowiedzieć się, które osoby powinno się szczepić ewentualnie po raz czwarty. I czy w ogóle czwarta dawka szczepionki powinna zostać podana. Jak przyznaje Andrew Pollard, jest za wcześnie, żeby odpowiedzieć na to pytanie.

Co ciekawe, szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczął już Izrael. Ten kraj może poszczycić się jednym z najwyższych na świecie procentem zaszczepienia populacji. Od nowego roku czwartą dawkę szczepionki w Izraelu mogą przyjąć wszyscy pracownicy służby zdrowia oraz wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Na ten moment nie wiadomo, czy inne państwa, w tym Polska pójdą śladem Izraela. Z pewnością świat przygląda się, jak będzie wyglądać sytuacja w Izraelu po czwartej dawce i wówczas podjęte zostaną konkretne kroki, w którą stronę pójść.

Andrew Pollard, który jest jednym z współtwórców szczepionki AstraZeneca przyznał ponadto, że najgorsze w kwestii pandemii już za światem. Teraz kluczowe, by przejść przez zimę, a na wiosnę sytuacja powinna się normować. Z jego opinii można wyczytać sugestię, że czwarta dawka szczepionki być może nie będzie konieczna.

źródło: PAP, Interia.pl, The Telegraph

  1. Andrzej Duda podpisał ustawę. Pieniądze trafią do części zaszczepionych osób
  2. IMGW wydał ostrzeżenia. Będzie wyjątkowo niebezpiecznie
  3. Zła informacja dla milionów Polaków. Szykują się kolejne wydatki

Zobacz również: