IMGW o prognozie pogody
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Niestety czeka nas bardzo nieprzyjemna i jednocześnie niebezpieczna pogoda. Synoptycy IMGW przedstawili swoje prognozy na najbliższe godziny. Krótko mówiąc, nie są one zbyt optymistyczne. Oto na jakie warunki atmosferyczne powinniśmy być przygotowani. 

IMGW ostrzega przed śniegiem, deszczem ze śniegiem i wichurami

Od środy 5 stycznia br. czekają nas zmiany w pogodzie. Jak poinformował Insytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od środy opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Poza tym, w kraju zrobi się chłodniej

Meteorolodzy zaznaczają także, iż najbliższej nocy tj. z 4 na 5 stycznia br. odczujemy dość nieprzyjemną pogodę. „Noc pochmurna, tylko na północnym zachodzie rozpogodzenia. Opady deszczy, miejscami deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura od 0°C, 2°C na północy do 6°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach podgórskich porywy do 70 km/h” – podał Instytut w mediach społecznościowych.

W ciągu dnia (5 stycznia) nadal będzie nam towarzyszyć pochmurna pogoda. Opady deszczu przerodzą się w deszcz ze śniegiem i śnieg. „Stopniowo, po przejściu frontu, zacznie napływać z północy chłodniejsze powietrze i temperatura w dzień nie przekroczy 6°C. Utrzymywał się jeszcze będzie silny i porywisty wiatr, który w porywach na południu kraju osiągać może 70 km/h” – ostrzegają synoptycy.

Pogoda minimalnie zmieni się na lepsze z końcem tygodnia

Z kolei w czwartek 6 stycznia musimy przygotować się na znaczne ochłodzenie. „(…) w dzień temperatura około 3°C, a w nocy spadek temperatury do -2°C. Na przeważającym obszarze kraju pochmurnie, ale na południowym zachodzie możliwe już większe przejaśnienia i rozpogodzenia, związane z rozbudową wyżu z centrum przemieszczającym się znad Czech nad Ukrainę. Osłabnie także nieco prędkość i porywistość wiatru, który przejściowo zmieni swój kierunek na północno-zachodni” – twierdzą synoptycy.

Piątek prawdopodobnie upłynie pod znakiem większych przejaśnień i lokalnych rozpogodzeń oraz przelotnych opadów śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. „Temperatura w nocy wyniesie od -6°C do 0°C, a w dzień od -2°C do 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na wybrzeżu porywisty, z kierunków południowych” – zaznaczył Instytut.

Źródło: IMGW, Twitter

Zobacz również: