atak

Ostatnie wieści z frontu mówią o tym, iż ukraińska armia ruszyła z kontrofensywą. Przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy zwrócił się, w związku z podjętymi działaniami, z konkretną prośbą do USA.

Ukraina kontratakuje na dwóch kierunkach

„Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczynają kontrofensywę w kierunku Izium i Charkowa” – powiedział Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załuzny. Słowa te miały paść w trakcie rozmowy z szefem sztabu Amerykańskich Wojsk Lądowych gen. Markiem Milley’em.

Generał Wałerij Załużny wspomniał o planowanych działaniach armii ukraińskiej. Wojskowy przyznał, iż armia ukraińska zamierza przystąpić do kontrofensywy w rejonie Charkowa i Iziumu.

Warto podkreślić, iż w trakcie rozmowy z szefem Połączonych Szefów Sztabów Amerykańskich Sił Zbrojnych, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy wystosował konkretną prośbę. Mianowicie chodzi o wsparcie ukraińskiej armii wyrzutniami rakiet.

Raport dotyczący sytuacji operacyjnej pokazuje, że Ukraina przystąpiła do kontrofensywy w rejonie Charkowa oraz Iziumu. Z kolei Rosja główny wysiłek przeniosła na kierunek ługański. To właśnie w tym obwodzie trwają zaciekłe walki w okolicach Popasnej, Kreminnej i Torskich.

Wałerij Załużny zaznaczył, że rosyjskie wojska ostrzeliwują Ukrainę rakietami manewrującymi. Wg Naczelnego Dowódcy wróg chce w ten sposób zniszczyć logistykę i szlaki pomocy wojskowo-technicznej. Generał przyznał, że ukraińska armia potrzebuje wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS oraz M270 MLRS.

Co ciekawe, zdaniem Pentagonu, Rosja nie odnosi w Ukrainie takich sukcesów, jakich by oczekiwali jej przywódcy. Przykładem jest sytuacja w okolicach Charkowa. Rosyjscy żołnierze zostali wypchnięci na 40 km od miasta.

Poniżej mapa, która pokazuje aktualne działania na froncie. „Dodatkowe źródła rosyjskie i ukraińskie potwierdziły zakres zgłoszonej wcześniej ukraińskiej kontrofensywy, która zepchnęła siły rosyjskie 40 km na wschód od Charkowa do Starego Sałtowa” – przeczytamy w informacji uzupełniającej zdjęcie.

źródło: onet.pl

Zobacz również: