Kaczyński i Tusk

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym Jarosław Kaczyński podjął decyzję o odejściu z rządu i chce w stu procentach skupić się na sytuacji partyjnej. Nie ma co ukrywać, szykuje się nie tylko kolejna bitwa dwóch wielkich, a więc Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, ale też starcie ich liderów – Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Właśnie pojawił się nowy sondaż wyborczy.

Kaczyński traci poparcie, a Tusk stoi w miejscu

Właśnie opublikowano dwa sondaże. Jeden United Surveys dla Wirtualnej Polski, a drugi przygotował Marcin Palade, analizując wyniki wszystkich sondaży wyborczych z ostatniego miesiąca. Można z nich wyciągnąć ciekawe wnioski.

Według sondażu Wirtualnej Polski, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć aż na 34,2% głosów, co oznaczałoby spokojne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Druga Platforma Obywatelska zgromadziłaby 25,5%. Jednak wysoki wynik Prawa i Sprawiedliwości nie oznacza samodzielnych rządów. Jarosław Kaczyński mógłby liczyć prawdopodobnie tylko na 210 posłów, a więc do większości parlamentarnej brakowałoby sporo.

Jeżeli zaś chodzi o podsumowanie miesięcznych sondaży, wynika z nich, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o 0,2 punktu procentowego. Ostatni sondaż United Surveys wykazał zaś spadek o 2,3 punktu procentowego. Koalicja Obywatelska w miesięcznym podsumowaniu sondaży może cieszyć się wciąż takim samym poparciem, choć w ostatnim badaniu odnotowano nieznaczny wzrost notowań partii Donalda Tuska.

Jeżeli chodzi o ostatni sondaż, przeprowadzony dla Wirtualnej Polski, to Lewica mogłaby liczyć na 9,2% głosów. Dopiero czwarte miejsce, z poparciem 7% zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni. Na granicy progu wyborczego balansuje Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe, z poparciem odpowiednio 5,3% i 5,2%. Pozostałe ugrupowania nie znalazłyby się w przyszłej kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło: Wirtualna Polska, Twitter

Zobacz również: