Andrzej Duda podpisał nową ustawę
Foto: Instagram/Jakub Szymczuk/KPRP

Stało się. Andrzej Duda podpisał wyczekiwaną przez wielu ustawę o powołaniu funduszu kompensacyjnego. W jego ramach do części zaszczepionych osób trafią pieniądze. Oto w jakiej sytuacji można się o nie ubiegać.

Andrzej Duda złożył podpis. Od teraz można się ubiegać o odszkodowanie

We wtorek 4 stycznia br. prezydent podpisał ustawę umożliwiającą osobom, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, uzyskanie stosownego odszkodowania. Warto podkreślić, iż według nowych przepisów zaszczepieni, którzy będą hospitalizowani z powodu powikłań, będą mogły uzyskać rekompensatę bez konieczności odwoływania się do sądu.

Dokładnie rzecz biorąc, Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Właśnie ten akt prawny umożliwia powołanie funduszu kompensacyjnego. Przypomnijmy, iż wcześniej tj. w grudniu 2021 r. ustawa została przyjęta przez Sejm.

Jak już wspomnieliśmy, nowe przepisy pozwalają  uzyskać odszkodowanie za wystąpienie powikłań po przyjęciu szczepionki na COVID-19 w trybie postępowania administracyjnego. Zatem osoba zainteresowana nie będzie musiała odwoływać się do sądu powszechnego, w którym zazwyczaj sprawy ciągną się miesiącami, a nawet latami.

Nowelizacja zatwierdzona przez Andrzeja Dudę zakłada, iż wysokość rekompensaty zależeć będzie głównie od ilości dni spędzonych w szpitalu. Warto jednak odnotować, iż nie może to być czas krótszy niż 14 dni. Natomiast maksymalnie będzie można otrzymać 100 tysięcy złotych. Dodajmy, iż środki te nie będą podlegać opodatkowaniu.

Osoby chcące złożyć stosowny wniosek powinny pamiętać, iż jest to możliwe jeśli odczyn wystąpił w rezultacie szczepienia przeciwko COVID-19 po 26 grudnia 2020 r. i po każdym innym szczepieniu ochronnym od 1 stycznia 2023 r.

Na koniec warto odnieść się do kilku kwestii czysto organizacyjnych. Za złożenie stosownego wniosku będzie trzeba zapłacić. Jednorazowa opłata wynosi 200 złotych. Co ciekawe, jeśli zostanie podjęta decyzja o przyznaniu pacjentowi odszkodowania, wówczas wspomniane koszty zostaną zwrócone. Termin na rozpatrzenie żądania wnioskodawcy to dwa miesiące.

Co sądzicie o właśnie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy? Uważacie, że to dobra decyzja rządzących? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło: money.pl

Zobacz również: