koronawirus deltokron

Wczoraj informowaliśmy o zmianach zaleceń ze strony Europejskiej Agencji Leków. EMA zmieniła wytyczne dotyczące warunków i czasu przechowywania szczepionek Pfizer. Wydłużono możliwy czas przechowywania, a wszystko po to, by szczepionki były jeszcze bardziej dostępne na terenie Unii Europejskiej. Dziś poznaliśmy odpowiedź na kolejne nurtujące pytanie odnośnie jednej z najpopularniejszych na świecie szczepionek. Czy jest skuteczna także na indyjski wariant koronawirusa?

Wydano raport odnośnie skuteczności Pfizera na indyjski wariant COVID-19

O kolejnych, pojawiających się wariantach koronawirusa donoszą polskie i światowe media. Nie jest żadną tajemnicą, że w tej chwili najbardziej bacznie obserwowaną mutacją jest ta indyjska. Wielu zastanawia się przede wszystkim, czy szczepionki, które już są dostępne na rynku m.in. Pfizer będą skuteczne na tę odmianę koronawirusa. Dziś poznaliśmy jednoznaczną i dość wnikliwą odpowiedź.

„Szczepionki przeciwko COVID-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech są skuteczne przeciwko indyjskim wariantom koronawirusa.” – czytamy na łamach portalu Interia.pl, który cytuje tym samym wyniki badań przeprowadzonych przez NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center ze Stanów Zjednoczonych. Sama skuteczność to jednak nie wszystko, bowiem okazuje się, że szczepionki w kontakcie z indyjskim wariantem koronawirusa mogą wykazywać… nieco słabsze działanie.

„Doszliśmy do wniosku, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionki są nieco osłabione w kontakcie z tymi wariantami, ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę zapewnianą przez te preparaty.” – donoszą na szczęście naukowcy.

Przypomnijmy, że szczepionki Pfizer to jedne z najpopularniejszych szczepionek przeciwko koronawirusowi, stosowane w Polsce. Tuż obok AstraZeneki i jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson. Po tym komunikacie wszyscy zaszczepieni mogą odetchnąć ulgą. Są także bezpieczni w kontakcie z indyjską mutacją koronawirusa. Na ten temat w sieci krążyło wiele niesprawdzonych informacji, z których większość powątpiewała w skuteczność szczepionek względem innych wariantów COVID-19. Na szczęście, wszystko to się nie potwierdziło.

źródło: PAP, Interia.pl

  1. „Jedno potężne łupnięcie”. Jasnowidz Jackowski z przerażeniem w oczach o najnowszej wizji
  2. Są wyniki sekcji zwłok dwóch nastolatków. Wiadomo, co wydarzyło się nad Odrą
  3. Bulwersujące zachowanie księdza podczas Pierwszej Komunii Świętej. Te słowa skierował w stronę dzieci (WIDEO)

Zobacz również: