atak

Zła wiadomość dla Ukrainy. Badanie, które przeprowadziła Niemiecka Fundacja Bertelsmanna nie pozostawia wątpliwości. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o poparcie dla Ukraińców. 

Wyniki sondażu pokazują spadek poparcia dla Ukrainy

Niemiecka Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła badanie dotyczące przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Wyniki sondażu nie mogą cieszyć Ukraińców. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Otóż okazało się, że większość obywateli UE nadal chce, aby Ukraina stała się jej częścią. Ludzie opowiadają się również za kontynuowaniem dostaw broni do tego kraju. Jednak nie da się nie zauważyć, iż po kilku miesiącach wojny, poparcie dla Ukraińców nieco spadło.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła swój sondaż na ponad 13 tysiącach obywateli Unii Europejskiej w marcu, czerwcu i wrześniu tego roku. Udział w badaniu wzięli obywatele Niemiec i sześciu innych krajów członkowskich, w tym Polski. Przejdźmy do szczegółów.

Tylko 48% ankietowanych Niemców opowiedziało się we wrześniu 2022 roku za dostarczaniem broni do Ukrainy. W marcu było ich jeszcze 57%. Zatem wniosek jest jasny – poparcie nieznacznie spadło.

Podobna sytuacja miała miejsce w całej Unii Europejskiej. W tej chwili dostawy broni pochwala 50% mieszkańców UE. Warto zwrócić uwagę, iż największe poparcie dla dostaw broni wyrazili Polacy (76%), najmniejsze zaś obywatele Włoch (36%). Dodajmy, że tylko w naszym kraju poparcie utrzymuje się od marca na wysokim poziomie 75-77%.

Coraz mniej osób chce przyjmować ukraińskich uchodźców

Niezbyt optymistycznie prezentują się także wyniki badania na temat przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Według sondażu, ponad trzy czwarte Europejczyków (77%) nadal chce, by w ich państwach gościć uciekających przed wojną Ukraińców. Najbardziej otwarci są Hiszpanie (89%). Natomiast w Niemczech i Polsce chęć przyjmowania uchodźców spadła. U naszych zachodnich sąsiadów z 86% w marcu do 74% we wrześniu, z kolei w Polsce z 83% do 73%.

Kolejną przykrą informacją dla Ukraińców jest spadek poparcia dla przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej w najbliższych latach. W marcu opowiadało się za tym jeszcze 69% mieszkańców UE. Zaś we wrześniu już tylko 63% ludzi. Także w Polsce coraz mniej osób chce przystąpienia Ukrainy do Wspólnoty (spadek z 87 do 82%).

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: