wybuch gazu

Europejska Agencja Leków zmienia swoje zalecenia co do szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer. EMA ogłosiła oficjalnie nowe stanowisko. Wiadomo także, czym podyktowane są te zmiany i co z nich ma wyniknąć.

Kluczowe zmiany w kontekście szczepionek firmy Pfizer

Europejska Agencja Leków podjęła decyzję w sprawie zmiany swoich dotychczasowych zaleceń. Chodzi o przechowywanie szczepionek Pfizer. Teraz ma być to dużo łatwiejsze, a co za tym idzie, dostępność szczepień ma się zwiększyć na terenie całej Unii Europejskiej.

„Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (…) warunkach przechowywania szczepionki COVID-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej.” – czytamy na łamach portalu Interia.pl.

Wiadomo, czego dokładnie dotyczy zmiana. „Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (…) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE.” – podkreśla przesłany mediom komunikat, w którym także znajdujemy uzasadnienie takiej decyzji.

Przypominamy, że preparat Pfizer jest jedną z najpopularniejszych obok AstraZeneki i Johnson&Johnson szczepionek stosowanych przeciwko koronawirusowi w Polsce. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o osiągnięciu liczby 16 milionów szczepień. To powoduje, że koronawirus jest w wyraźnym odwrocie.

źródło: PAP, Interia.pl

  1. Bulwersujące zachowanie księdza podczas Pierwszej Komunii Świętej. Te słowa skierował w stronę dzieci (WIDEO)
  2. Są wyniki sekcji zwłok dwóch nastolatków. Wiadomo, co wydarzyło się nad Odrą
  3. 1,5 i 2 latek spadli z wysokości. Starszy chłopiec miał mniej szczęścia. Wiadomo gdzie byli rodzice

Zobacz również: