nauczyciele

Znakomite wiadomości dla polskich emerytów. Pojawiły się wieści, póki co nieoficjalne, które z pewnością ucieszą seniorów w naszym kraju. Chodzi o wysokość ich świadczeń.

W przyszłym roku emeryci otrzymają wyższe emerytury?

W tej chwili trwają spekulacje na temat wysokości przyszłorocznych rent i emerytur. Wszystko z powodu galopującej inflacji. Głos w sprawie zabrała Elżbieta Rafalska, europosłanka i była szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Polityk wyznała, że w związku z wysoką inflacją utrzymanie zaplanowanej przez rząd waloryzacji na poziomie 13,8% jest raczej niemożliwe. Zatem czy w 2023 roku emeryci mogą liczyć na wyższe świadczenia?

„W przyszłym roku seniorów czeka bardzo wysoka waloryzacja. Być może nawet wyższa niż zapowiada rząd. To będzie oznaczać, że emeryci dostaną wyższe świadczenia, dlatego że mamy wyższe koszty żywności czy wyższe koszty utrzymania. A waloryzacja obliczana jest nie na podstawie szacunków tylko w oparciu o wskaźnik inflacji i wzrostu wynagrodzeń” – stwierdziła europosłanka.

Według nieoficjalnych informacji polski rząd rozpatruje 15% wzrost emerytur w 2023 roku. Niewątpliwie to znakomita wiadomość dla emerytów.

Na temat wysokości uposażeń emerytów wypowiedzieli się również specjaliści. „Większość prognoz i wypowiedzi analityków wskazuje na luty 2023 r. jako apogeum rocznego wskaźnika inflacji. Wysoka bieżąca inflacja wynika przede wszystkim z oddziaływania bardzo silnych szoków surowcowo-energetycznych, które wpływają na ceny zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, a ich obniżanie będzie procesem stopniowym” – wyjaśnił Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Przypomnijmy, iż waloryzacja nastąpi w marcu 2023 r. „Podwyżki będą kwotowo-procentowe, ale emeryci dostaną nie mniej niż 250 zł brutto (227,50 zł na rękę). Najniższa emerytura w 2023 r. wzrośnie do 1588,44 zł” – wyliczyli dziennikarze jednego z tabloidów.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że wyższa waloryzacja oznacza jedno. Obecny rząd musi szukać na emerytury dodatkowych miliardów zł. Co ciekawe, już zaplanowane kwotowo-procentowe podwyżki przy 13,8% wskaźniku wiążą się z wydatkiem około 40 mld zł. z budżetu państwa.

źródło: Super Express

Zobacz również: