kadr z filmu Uciec jak najbliżej. fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

W wieku 90 lat zmarł Ferdynand Matysik, to znany wrocławski aktor filmowy i teatralny. Wiadomość o jego śmierci przekazał Teatr Polski oraz Radio Wrocław. 

Nie żyje Ferdynand Matysik

„Ferdynand Matysik od 1964 do 2007 roku był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zagrał na wrocławskiej scenie ponad sto ról. Dwukrotnie otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu – za rolę Pijaka w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii J. Grzegorzewskiego (1976) i za Kirkora w „Koczowisku” Tomasza Łubieńskiego w reżyserii T. Minca (1980).” – czytamy na łamach internetowej strony Radia Wrocław.

Ferdynand Matysik szerszej publiczności znany jest z ról w kilkudziesięciu filmach i serialach. Pojawił się między innymi w „Koglu-moglu”, „Samych Swoich”, „Uciec jak najbliżej”, „Daleko od noszy”, „Świecie według Kiepskich”, „Popiele i diamencie” czy w „Fali zbrodni”.

„Za swoje aktorskie osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – przypomina Radio Wrocław.

Nie podano do wiadomości publicznej przyczyn śmierci Ferdynanda Matysika. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 14 maja o godzinie 13:00 w Kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu. Mieści się on przy ulicy Bujwida.

źródło: radiowroclaw.pl

  1. GIS wycofuje produkt z popularnej sieci. Lepiej go nie jeść!
  2. Co ze zdrowiem Pierwszej Damy? Doniesienia o złym stanie Agaty Dudy rozdmuchane?
  3. Ponad stu Polaków uwięzionych za granicą. „Przewożą nas tylko z domu do pracy i z powrotem”

Zobacz również: