ataki na Polaków

Złe wieści nadciągnęły z Islandii. Okazuje się, że Polacy mieszkający na wyspie stali się obiektem ataków i prześladowań. Sytuacja jest na tyle poważna, że zareagował tamtejszy rząd oraz polska dyplomacja.

Prześladowania dotyczą zarówno doroslych, jak i dzieci

W Islandii mieszka ponad 20 tysięcy Polaków. Zaś wszystkich mieszkańców wyspy jest łącznie 344 tysiące. Zatem nie powinno nikogo dziwić, że polska społeczność to największa grupa narodowościowa w tym kraju. Niestety, ostatnie tygodnie pokazały, że naszym rodakom żyje się w krainie lodu i ognia coraz gorzej.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki ksenofobicznych ataków na dzieci i dorosłych pochodzących z naszego kraju. O całej sytuacji poinformował na spotkaniu informacyjnym komendant główny islandzkiej policji Vídir Reynisson. „Zdarzało się, że ludzie byli prześladowani na ulicy tylko dlatego, że pochodzą z danego kraju.” – wyjaśnił Reynisson.

Z jakiego powodu Polacy stali się przedmiotem rasistowskich ataków? Otóż prześladowania są powiązane z występującą na całym świecie pandemią. Polscy imigranci zostali posądzeni o przyczynianie się do rozprzestrzeniania się koronawirusa w Islandii. Wydaje się, iż może to wynikać z faktu, iż kilku Polaków, przebywających na stałe na wyspie, zachorowało na COVID-19.

Ksenofobiczne incydenty wywołały reakcję zarówno ze strony islandzkiej, jak i polskiej. Przedstawiciele rządu Islandii stanowczo potępili skandaliczne ataki na polskie dzieci i dorosłych. „Polska społeczność zarówno wzbogaciła życie narodowe, jak i odegrała znaczącą rolę w tworzeniu dobrobytu w ostatnich latach, a debata na temat ich roli w przenoszeniu koronawirusa jest przykra i niesprawiedliwa.” – brzmi komunikat szefa islandzkiego MSZ Gudlaugura Pora Pordarsona.

Z kolei, w miniony piątek doszło do spotkania szefa islandzkiej dyplomacji z ambasadorem RP na Islandii Gerardem Pokruszyńskim. „Z panem ministrem uznaliśmy, że nie ma najmniejszych podstaw do tolerowania ataków nietolerancji okazywanych Polakom.” – podsumował rozmowę ambasador Polski. Pokruszyński przekazał również, iż ostatnio stwierdzono zaledwie dwa przypadki zakażenia koronawirusem wśród polskich imigrantów.

Źródło: PAP, wnp.pl

  1. W całej Polsce głośno o blokadach ulic. „Mężczyzna usiadł na środku jezdni i nie chciał się ruszyć”
  2. Meksyk: co najmniej 15 zabitych i 70 rannych osób w wyniku zawalenia się wiaduktu kolejowego [WIDEO]
  3. W sieci wrze po emisji programu Kuby Wojewódzkiego. Wymowny komentarz dziennikarza

Zobacz również: