foto: Extinction Rebellion

Mężczyzna usiadł na środku jezdni i nie chciał się ruszyć – relacjonuje Dziennik Wschodni zdarzenia z ostatnich kilku dni. W 10 polskich miastach doszło do takich samych sytuacji. Jak informuje dziennik stoi za tym organizacja Extinction Rebellion.

Do takiej sytuacji między innymi w Lublinie przy – a właściwie na – ulicy Narutowicza. Piątkowym rankiem lokalna policja dostała wezwanie o blokadzie ruchu na wspomnianej ulicy. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że na środku ulicy siedzi – po turecku – mężczyzna. Co więcej trzymał on w rękach baner z napisem: „Boję się samotności na martwej Ziemi”. Jak informuje DW mężczyzna nie chciał zejść z jezdni nawet po przyjeździe policji. Funkcjonariusze musieli go znieść.

Do takie samej sytuacji doszło kilka godzin później na alei Tysiąclecia. Inny już mężczyzna również blokował ruch stojąc na pasach obok dworca PKS. Również miał baner, jednak napis brzmiał już inaczej. „Zatrzymaj się na chwilę i zastanów razem ze mną: dlaczego tworzymy kolejna cywilizację, która dąży do samozagłady?” – brzmiał slogan. Tym razem mężczyzna po około 10 minutach sam zszedł z drogi.

Aktywiści ruchu Extinction Rebellion pojawili się w kilku miejscach w Polsce

Wszystkie te sytuacje relacjonuje sam ruch o nazwie Extinction Rebellion. Akcje, które opisywaliśmy powyżej to pomysł aktywistów rzeczonego ruchu. Jak tłumaczy DW jest to pokojowy ruch, który ma na celu walkę z kryzysem klimatycznym i ekologiczny. Tyle, że osiągnąć chce ten cel w dość specyficzny sposób. Za pomocą nieposłuszeństwa obywatelskiego chce nakłonić władze do działań – tłumaczy dziennikarz DW.

„Ich celem było zwrócenie uwagi rządu i społeczeństwa na temat trwającej katastrofy klimatycznej i ekologicznej oraz pokazanie, że dotknie ona każdego człowieka” – tłumaczy przedstawiciel ruchu.

Łącznie odbyły się aż 44 takie blokady. Inicjatorem każdej był inny aktywista i każdy strajkował w innym miejscu.

 

Lublin
Lublin

źródło: dziennikwschodni.pl

NIE PRZEGAP:
  1. Meksyk: co najmniej 15 zabitych i 70 rannych osób w wyniku zawalenia się wiaduktu kolejowego [WIDEO]
  2. Ponad 1300 interwencji w całym kraju. Wiosenna pogoda nie rozpieszcza
  3. Zginęła służąca w OSP kobieta. Była w dziewiątym miesiącu ciąży

Zobacz również: