sms od Ministerstwa Zdrowia

PGE wysłało do Ciebie SMS-a? Bądź ostrożny. Prawdopodobnie to próba wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych. Z pewnością oszuści, podszywający się pod spółkę, nie próżnują. W tym tygodniu uderzyli kolejny raz.

PGE nie wysyła klientom takich SMS-ów

Obecnie przestępcy coraz częściej i śmielej korzystają z osiągnięć techniki. Jednym z najczęstszych sposobów są oszustwa dokonywane za pomocą e-maili lub SMS-ów. Tym razem, złodzieje wykorzystali wiadomości tekstowe.

Część Polaków otrzymała niedawno SMS-y, których nadawcą był rzekomo PGE. Z wiadomości wynika, iż firma odetnie prąd, jeśli klient nie uiści płatności. Okazuje się, że spółka nie ma nic wspólnego z takim działaniem. Są to po prostu próby wyłudzenia pieniędzy i danych od klientów firmy.

Wszystko zaczęło się kilka dni temu. Wówczas pojawiły się pierwsze fałszywe wiadomości od PGE. Klienci dowiadywali się, iż mają zaległości w płatnościach za energię elektryczną. Teraz oszuści wysyłają kolejne SMS-y. Tym razem, są to ostrzeżenia o odłączeniu prądu, w przypadku nieuregulowania rzekomej niedopłaty. Co ciekawe, chodzi o drobne kwoty, które mogą uśpić czujność odbiorców.

Oto jak działają cyberprzestępcy

Jak wyglądają te fałszywe SMS-y? Otóż poza wspomnianą wyżej treścią, zawierają link za pomocą którego możemy dokonać płatności. „Po kliknięciu linku w wiadomości zostajemy przeniesieni na fałszywą stronę PGE, z której przekierowuje nas do „panelu płatności”. Dalej mamy zalogować się rzekomo na nasze konto bankowe, ale jest to moment, w którym przestępcy zbierają nasze dane logowania, by mogli je później wykorzystać. W dalszym kroku użytkownik jest proszony o podanie kodu BLIK, co prawdopodobnie pozwala oszustom sfinalizować transakcje.” – wyjaśnia cały proceder portal dobreprogramy.

Warto podkreślić, iż dzięki dostępowi do naszego konta bankowego, oszuści mogą nie tylko wypłacić nasze środki finansowe. Jak pokazuje doświadczenie, przestępcy są w stanie wziąć kredyt podszywając się pod ofiarę.

Zatem należy być bardzo ostrożnym wobec wszelkich SMS-ów. Tak naprawdę nie zdarza się, aby spółki pokroju PGE, prosiły nas w ten sposób o jakiekolwiek dane, zwłaszcza o te wrażliwe.

Źródło: dobreprogramy

  1. Jest decyzja ws. Moderny. To piąta szczepionka, która uzyskała oficjalną aprobatę WHO 
  2. Kontrowersyjna gwiazda YouTube usłyszała wyrok. To nie pierwszy skandal z jej udziałem
  3. Tłumy przed punktami szczepień na majówkę. W Warszawie i Krakowie kolejka stała już w nocy

Zobacz również: